TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Nyárvégi gyógynövények

A természet pihenni készül. Amit csak lehetett már minden ajándékát begyűjtöttünk. Virágokat, leveleket, gyümölcsöket, zöldségféléket, melyek mind áldásos hatásúak szervezetünk számára. De még ilyenkor is kínálja gyógyerejét a természet!

A házipatika elengedhetetlen gyógynövényei a tavasszal és a nyár végén szedhető bojtorján- és a fekete nadálytő gyökér.

Utak mentén, erdőszegélyeken, ligetekben , emberi települések közelében található a két éves erőteljes növekedésű közönséges bojtorján (Arctium lappa). Törzse többágú, levelei tojás alakúak. Minden ága szúrós virágban végződik, amely sok kis bíborszínű virág összessége. Szintén a gyökerét használják, mely alig elágazó, 20-25 cm nagyságú. Kívül szürkésbarna, belül szürkésfehér színű. Hatóanyaga főleg az inulin, illóolaj, keserűanyag. A népgyógyászat régóta használja. Külsőleg az ekcémás bőrfelületek kezelésére, a fejbőr korpásodásának meggátlására alkalmas. Hajápolók alkotórészeként, a hajhullás csökkentésére is jó, olajos vagy szeszes kivonatok formájában.

Hogyan használjuk?

  • Az apróra őrölt gyökeret 3 órán keresztül étolajban áztatjuk kb. 30-40 oC-on. Szűrés után felhasználható ekcémás bőrbetegségek esetén vagy hajolajnak, különösen a fejbőr korpásodása esetén.
  • Hajszesz készítésekor egy evőkanál gyökeret egészségügyi szeszben (40 fokos) áztatunk egy napig, szűrés után használható.
  • A gyökér vizes főzete zsíros fejbőr kezelésére alkalmas. Csökkenti a hajhullást. Két kávéskanál aprított szárított gyökeret fél liter vízben áztatunk, majd felforraljuk és 15 perc múlva szűrjük. A hajmosó vízhez kell elegyíteni.
  • Teakeverékben is felhasználható, mint anyagcsere javító, máj-, epebetegek számára. Reuma ellen és húgykőoldó hatásáért is szívesen alkalmazzák.

A fekete nadálytő (Symphytum officinale) liláspiros harangszerűen bókoló virágjaival, szőrös szárakkal és levelekkel hívja fel magára a nedves helyeken, folyóvizek partján, réteken kirándulók figyelmét. Nagy, erős, ágas-bogas gyökérzetét gyűjtik, melyeket porrá, lisztté őrölnek.

Fő hatóanyaga az allantoin, a szövetépülés előmozdítására, a betegségek vagy traumák okozta sérülésektől szenvedő test bármely részének gyógyítására alkalmas. A fekete nadálytőből készült főzettel átmosva, vagy azzal átitatott kötéssel a sebek váladékozása és gennyesedése megszűnik. A sebek széleit körömvirágkenőccsel kenjük. Még az elfekélyesedett és krónikusan gennyező sebek is behegednek.

  • A borogatást úgy készítjük el, hogy 50- 100 g fekete nadálytőlisztet kevés olajjal egy tálban forró vízzel péppé keverjük. A langyos pépet rákenjük a beteg testrészre és egy kis frottírtörülközővel befedjük. Az egészet kötéssel rögzítjük és egy-két órán, vagy egész éjjel hatni hagyjuk. A pép könnyen eltávolítható. Utána fekete nadálytő kenőccsel kenjük be. Reumás panaszoknál, izületi gyulladásoknál gerinc- és porckorongfájdalmak esetén naponta alkalmazva kiváló gyógyír.
  • A lábszárfekély nehéz eset, mivel ez a végtag trombózisa következtében jön létre. A fekély kialakulását megelőzi egy hosszabb ideig tartó visszérgyulladás. A végtagok megduzzadnak, vizenyősek lesznek, a bőr ezen a helyen elvékonyodik. Egy kis ütés is elég, hogy kifakadjon.
    Ha sikerül behegeszteni pl. gyógynövényekkel, sajnos még akkor is hajlamos lesz a kiújulásra. Fontos a fertőtlenítés, a sterilitás betartása, mert a seb folyamatosan fertőződhet.

Sebtisztító, összehúzó és sebhegesztő gyógynövényekből:

apróbojtorján gyökér.............200 g
feketenadálytő gyökér………100 g
tölgyfakéreg...........................50 g
orbáncfű................................ 50 g
körömvirág.............................50 g

A gyökereket, a kérget aprítsuk fel. Majd az összes mennyiséget egy nagy üvegbe keverjük jól össze. Vegyünk ki belőle 4-5 evőkanálnyi mennyiséget, 10 percig főzzük 1,5 l vízben. Aztán szűrjük le, hagyjuk lehűlni, és kb. 15 percig fürdessük benne a sebet. Ez a gyógyvíz úgy kitisztítja, hogy pár napon belül szép rózsaszínűvé válik a seb közepe, a sarjszövet képződést segíti. Eltávolítja az amúgy is elhalt szövetdarabokat.
A seb körül lévő kemény duzzanatot feketenadálytöves, körömvirágos és gesztenyéstermés kivonataiból készített krémekkel masszírozzuk. Éjjelre pakolást végezhetünk, hogy ezzel biztosítva legyen a vérkeringés ezen a zónán.

Hogyan készítsünk kenőcsöt?

  • 30 dkg disznózsírt kb.70 fokra felmelegítünk, A fekete nadálytőgyökér lisztjéből tegyünk bele 2-3 evőkanál és 2 órán keresztül tartsuk forrón. (Ha van körömvirág és lereszelt gesztenye termés, akkor együtt is lehet használni.) Leszűrjük és jól zárható tiszta tégelyekbe öntjük, a hűtőszekrényben tároljuk.
  • Kozmetikai célokra is fel lehet használni, kiváló bőr- és szemránckrémet, olajat is készíthetünk belőle.

Belső alkalmazását nem javasoljuk, mert benne a pyrrolizidin-alkaloida a májra nézve toxikus.

Galagonya ( Crataegus Monogyna), cserje vagy kisebb fa, már több évszázada ismert , mint szívünk elixírje és az erek gyógyszere. Különösen szívgyengeség, magas vérnyomás, érelmeszesedés, koszorúér bántalom esetén. Leveleket, virágokat, terméseket egyaránt gyűjtik, felhasználhatók teaként vagy tintktúraként.

Felhasználhatjuk teaként:

A feldarabolt virágos ágvégekből, vagy az érett terméséből készíthetünk teát naponta 2-3 alkalommal. Hatására javul a szívbetegek állapota. Káros mellékhatás hosszú távú használata esetén sem mutatható ki.

Tinktúrát is készíthetünk belőle

Ha nem akarunk minden nap teát főzni, szedjük tele fehér virágos ágvégekből vagy a leszedett galagonyabogyókkal egy nagy befőttes üveget és öntsünk rá gyógyszertári alkoholt. (70 %-os) 2-3 hétig érleljük, minden nap keverjük össze. Majd leszűrjük, és az így nyert szűrlethez ugyanannyi vizet adjunk és forraljuk fel. Hagyjuk kihűlni és ezt szűrjük lehetőleg sötét üvegbe. Az így nyert oldat kb. 35 %-os lesz. Reggel és este 1-1 teáskanálnyit vegyünk be vízzel, vagy teával.

Dr. Gálik Ágnes