TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

„Vizsgáljatok meg mindent, s a jót tartsátok meg.
Pál apostol

A szenvedélyek fogságában

A bódítószerek használata a „kezdetektől” végig kísérte az emberiséget. Bizonyos kultúrákban a sámánok is használtak bódítószereket, hogy a lélek kiszabadulása által olyan szellemi magasságokba jussanak, ahonnan útmutatást kaphatnak. Ez azonban az adott kultúrában törvényes gyakorlat volt külön szertartással és megszabott időtartammal. Ma a felpörgetett életritmus és a hatalmas elvárások miatt nyúlnak a kábítószerekhez. Kérdés azonban, hogy ezt meddig lehet bírni és mi az eredménye?

A reklámok és a filmek azt sugallják, hogy aki dohányzik vagy alkoholt iszik, az „férfias”, sportos, és sikeres”. Ugyanakkor hazánkban a vezető halálokok- szív és keringési, valamint légzőszervi megbetegedések és daganatok- hátterében kimutatható a drogok szenvedélyes alkalmazása. A szenvedélybetegségek közé többféle függőség tartozik. A közismert alkoholbetegségen, kábítószer-függőségen túl idesoroljuk például a dohányzást, a túlzott nyugtatószerek szedését, valamint a játékszenvedélyt, a mértéktelen evést is. Persze a felsorolás nem teljes, hiszen sok mindenhez lehet „szenvedélyesen” ragaszkodni. Létezik kóros vásárlási kényszer, szerelmi téboly vagy tévé-, számítógép- stb. függőség is. Az egyre népszerűbb kábítószerek is – legyen az könnyű vagy nehéz drog – veszélyt jelent nem csak az egyén, hanem a társadalom egésze számára is.

A szenvedélybetegségek kialakulásának többféle oka lehet.

Függőségben szenvedő egyénnek az a személyt szokás nevezni, aki nem tolerálja a nehézségeket, és szükségleteit gyorsan akarja kielégíteni. A szerekre való rászokástól az élet érdektelen, unalmas lesz. A betegség biokémiai vizsgálata során kiderült, hogy aki naponta fogyaszt például, alkoholt vagy szívja a cigarettát, vagy családjában már előfordult szenvedélybetegség, annak jó esélye van arra, hogy maga is szintén észrevétlenül „függőségbe keveredjen”. Vannak, akik a drogokhoz teljesítményfokozó hatásuk miatt nyúlnak. Ebbe beletartozik az eufória, libidónövekedés, csökkent alvásigény stb. Általában felgyorsult életritmusukkal, fokozott teljesítményigényükkel és kiüresedett emberi kapcsolataikkal magyarázzák.

A szervezetben minden esetben ugyanaz a folyamat zajlik le: ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, szükséges a szenvedélyünk tárgya, továbbá egyre növelnünk kell a kívánt anyag mennyiségét a hatás kiváltásához. Sajnos a szakembert általában már később, csak a káros utóhatások/mellékhatások miatt keresik fel.

  • Alkoholfüggőség rendkívül veszélyes! Az alkohol először a gyomorba jut, ahol a nyálkahártyát pusztítja, melynek eredményeképpen gyulladás alakulhat ki. Gyengíti a gyomor immunrendszerét, és megkönnyíti olyan baktériumok megtelepedést, mint a Helicobakter pylori, amely elősegíti a gyomorfekély kialakulását. A belekben is maradandó károsodást okoz. A vérárammal a májba jut, ahol mérgező anyaggá alakulva pusztítja a májsejteket. A folyamatos alkoholfogyasztás maradandó testi károsodás mellett a személyiséget is megváltoztatja és szétrombolja a családi, társadalmi kapcsolatokat is
  • A kábítószereknél pszichikai vagy lelki függőség alakul ki, melynek lényege, hogy az optimális közérzetet csak az anyag bevételével, elfüstölésével tudja elérni. Például fű, hasis, LSD, speed, extasy, kokain, creck. Egyes kábítószereknél az ú.n. testi függőség is kialakulhat, ez azt jelenti, hogy rendszeres használatkor a sejtek hozzá szoknak a droghoz és hiány esetén elvonási tünetek lépnek fel ( pl. fájdalom, erős rosszullét, súlyos esetben halál)
  • A nikotinfüggőségnél a nikotin először serkentőleg hat az idegrendszerre, de rövid ideig tart. Ez ösztönzi a dohányost a mind gyakoribb használatra. Minél nagyobb dohányos valaki, annál nagyobb az esélye annak, hogy szív- és érrendszeri betegséget, agyvérzést, embóliát kapjon. De gyakoribbak a daganatos betegségek is

Mit tegyünk, ha meg akarunk szabadulni káros szenvedélyünktől?

  • Határozzuk el, hogy lemondunk káros szenvedélyünkről. Legfontosabb az, hogy a függőségben élők tisztába legyenek helyzetükkel. E nélkül ugyanis a kezelés semmit sem ér! Segíthet az orvos, a család, a baráti kör.
  • Stabilizáljuk vegetatív idegrendszerünket Nervenpflege, B-vitamin komplex tablettával, Magne-B6-vitaminnal, ami erősíti az idegegeket, vitalizálnak.
  • A rossz hangulat leküzdésére igyunk orbáncfű kivonatot tartalmazó készítményeket
  • Szedjünk nyugtató hatású homeopátiás szereket például a SEDATIF PC-ből 1-2 tbl-át tegyünk a nyelv alá, lassan hagyjuk, hogy feloldódjon
  • Alkalmazzunk gyógynövényeket az elvonási tünetek enyhítésére

Aprobojtorján 3
Borsmenta 2
Fekete üröm 1
Füstike 1
Citromfű 2
Kakukkfű 2

  • Az elvonási tüneteket enyhíti még a ligetszépe- és a borágó olaj, ezeket vagy kapszulában, vagy mag formában vásárolhatjuk meg. Ha a magot választjuk, daráljuk le, és napi 1-1 kiskanálnyit együnk belőle
  • Használjunk májregeneráló szereket! Máriatövis magot daráljunk le, mézzel keverjük el. Naponta egy kávéskanálnyit fogyasszunk belőle legalább hat héten át.
  • Jól használhatók a Bach-virág eszenciák: apróbojtorjánt az alkoholistának, különösen akkor, ha ellenáll a kezelésnek. Vörösfenyőt, ha nincs önbizalom. Az elvonási tünetek ellen a mentőgyógyszert használhatjuk.

Mit tehetünk még?

  • Stresszes szituációk esetén ne feledjük, a drog semmit nem old meg helyettünk, de súlyosan gyengíti az egészséget, ez viszont már gátol a probléma megoldásában. Bízzunk önmagunkban!
  • Tornázzunk rendszeresen! Endorfin hormonok szabadulnak fel, melyek jó érzést váltanak ki belőlünk. A mozgás az egyik legjobb természetes antidepresszáns.
  • Fontos a test és a lélek tisztítása: Relaxáljunk, jógázzunk, meditáljunk legalább 25-45 percig mindennap.

Dr. Gálik Ágnes