Az emberiség évezredek óta ismeri és élvezi a teát. A benne lévő hatóanyagok befolyásolják a szervezet egész működését. Pl. gyorsítják vagy lassítják a szívműködést, fokozzák az éberséget vagy nyugtatnak, lazítanak, segítik a szervezet megújulását, tisztítását stb. A gyógynövényekből készített tea fogyasztásával nem egyszerűen a kialakult betegség tüneteinek enyhítése a cél, hanem a szervezet öngyógyító munkáját kívánjuk segíteni.
A tea elkészítésének és fogyasztásának évezredes hagyományai vannak. A tea a nemzetek jelképe. A kínai, japán, angol, holland, orosz tea fogalommá vált Az európai kontinensen az angolok a híres teaivók. A teaszertartások közül legismertebb az ötórai tea szokása, mely eredetileg a felső tízezer délutáni sziesztáját követő szertartás volt. Később a teaivás elterjedésével együtt a szokás is széleskörűvé vált, egyes családokban ma is élő hagyomány.
Nálunk sajnos nincs igazi kultusza a teaivásnak, holott a hazai kínálat igen bőségesnek mondható. Nemcsak a különféle ízesítésű feketeteákat, hanem sokféle gyümölcs- és gyógynövényteákat is találunk az üzletekben.
Vannak olyan teák amelyek a nap bármely szakában fogyaszthatók bármilyen mennyiségben akár frissítőként, akár csak azért, hogy családunk és baráti társaságunk hangulatát kellemesebbé tegyük. A teázás vonzerejét alapvetően a természetes vagy aromásított zöld, részben vagy teljesen fermentált (fekete) teák nagy választéka határozza meg A gyógyteákat viszont csak megfelelő mennyiségben és a megfelelő időben szabad csak fogyasztani.
A teák fő élettani hatásai
A teában lévő koffein hatására a vér az agy felé terelődik, így az idegrendszert stimulálja., ezáltal könnyíti és javítja a szellemi tevékenységet. Csökkenti az álmosságot és a fáradságérzetet. Fokozza a gyomorsav-elválasztást. Tágítja a veseereit, melynek következtében megnő a vesén átfolyó vérmennyiség. A vérbőség hatására a elválasztott vizelet mennyisége is fokozódik. A teában sok flavonoid található, mely antioxidáns hatása miatt csökkenti a rákos megbetegedések és a szívbetegségek kockázatát. A rák elleni védelem szempontjából különösen hatékonynak tartják a zöld teát.
Csersav tartalma nem éppen hasznos. Bár testesebbé teszi az italt, viszont akadályozza a vas felszívódását. Lekerülhetjük a kioldódását, ha a teát nem ázatjuk sokáig a vízben.
Találhatók a teákban illóolajok, ásványi anyagok: króm, kálcium, magnézium, vas, réz, A vitaminok közül megtalálható a C-vitamin, a B2 a D- és a K-vitamin, valamint karotinoidok is.
Ajánlatott elkészítési módjuk
A sokféle ízű teákból érdemes kikísérletezni a számunkra legélvezetesebb keveréket. Száríthatunk mi magunk is, de kész filteres teákat is vehetünk a szaküzletekben. Egy filterből egy pohár tea készíthető (kb. 2,5 dl).
A szárított növény felső hajtásaiból, mint a levél, virág, ajánlatos egy kiskanálnyi mennyiséget 2,5 dl vízzel leforrázni és 10 percig állni hagyni. Szűrés után fogyaszthatók. Ha ízesíteni szeretnénk, akkor inkább mézet használjunk cukor helyett, de ízesíthetjük teáinkat késhegynyi fahéjjal és gyömbérrel is.
A tömörebb aprított növényi részeket, mint a gyökér, kéreg, termés. főzni kell legalább 5 percig, majd 10 percnyi állás után szűrjük.
Melyik teát mikor érdemes fogyasztani?
A gyógyteák esetében fontos a megfelelő időzítés, az alkalmazás ideje is
- Étvágyhatású szereket étkezés előtt 15-20 perccel célszerű meginni
- Az emésztés serkentőket, hashajtókat inkább étkezés közben vagy étkezés után érdemes használni
- A vese- és hólyagpanaszokra készített szereket naponta többször, egyenletesen eloszlatva kell bevenni
- Az izzasztó, légúti fertőzéseket enyhítő szerek mindig melegen fogyasztandók. Lehetőleg éhgyomorra vagy nem jóllakott állapotban, és fogyasztás után alaposan betakarva ágyba kell bújni
- A köhögéscsillapító, nyálkaoldó szereket szintén naponta többször ( legalább reggel-délben-este) kell használni, lefekvés ellőtt mindenképpen be kell venni egy nagyobb adagot
- Hashajtók esetében figyelembe kell venni azt a tényt, hogy a szedés utáni 12-24 órában nem tanácsos elmozdulni otthonról
Hogyan fogyasszuk a teákat?
- Soha ne hajtsuk fel egyszerre, ne siessünk!
- Élvezzük a tea illatát, leheljük be gőzét.
- Kortyonként igyuk, minden kortyot forgassunk meg a szánkban. Ne tartsuk rossznak a keserű teát se.
- Teaivás közben ne olvassunk, ne nézzünk tévét, lágy, halk zenét hallgathatunk gondoljunk arra, hogy a növények hatóanyagai miként szívódnak fel vérünkbe, onnan hogyan árad szét egész testünkbe, hogy aztán erősítsenek, gyógyítsanak bennünket.