A nyár egyik legkedveltebb gyümölcse a görögdinnye. Igazi nyári gyümölcs, amely júliustól-szeptember végéig érik. Különböző fajtáit Afrika trópusi vidékein és az Egyenlítő környékén ma is nemesítéssel termelik. Lágyszárú, egyéves, terebélyes gyökérzetű növény. Minél melegebb van és minél több napfény éri, annál édesebb, zamatosabb lesz. Fogyaszthatjuk önmagában, jól lehűtve, salátákba darabolva vagy hűsítő és frissítő koktélokba keverve.
A görögdinnyét hazánkban sokan termesztik. Nagy, zöldhéjú, felvágva belül fajtától függően mézédes piros, vagy sárga húsú. A sárgadinnye kisebb méretű és puhább a görögdinnyénél. Alakja fajtájától függően lehet gömbölyded vagy ovális. Belseje sárga, narancsszínű, zöld, igen édes ízű gyümölcs.
A görögdinnye legjobban a meleg éghajlaton tenyészik, ha elég vizet kap. Kis “ásványvíz üzem”-nek is tekinthetjük, mivel víztartalma eléri a 95 %-ot. Vizelethajtó hatású, és ezzel nagymértékben hozzájárul a vese alapos tisztításához.
Víztartalma mellett ásványi anyagok és vitaminok tárháza is. Különösen sok benne a C-vitamin, ami az immunrendszert erősíti és növeli a koncentrálóképességet. Van benne B6- vitamin (piridoxin), ami segíti a szervezetbe került fehérjék feldolgozását és újrahasznosítását. Ezen kívül még magas a folsav tartalma, mely fontos a haj szépségéhez, a keringés zavartalan működéséhez, a növekedéshez.
A vérképzéshez és a sejtlégzéshez szükséges vas is megtalálható benne. Tartalmaz még mangánt, ami az idegsejtek és a zavartalan szexuális működéshez kell.
A színes dinnyehúsban magas a karotin mennyisége, ami a szervezetbe jutva A-vitaminná alakul át, mely serkenti az agyműködést, fokozza az idegsejtek tápanyag ellátását.
A benne lévő gyümölcssavak, a gyümölcscukorral együtt serkentik a bélmozgást. Likopin és karotin tartalma rákellenes hatású.
A sárgadinnye magas karotin- és C-vitamin tartalma is védi a szív koszorúsereit. A benne lévő magas Kálium csökkenti a magas vérnyomást, az adenozin nevű anyaga pedig lassítja a véralvadást, ezáltal véd a trombózis ellen.
További gyógyító hatásuk
- Elősegítik szervezetünk tökéletesebb működését úgy, hogy a belekben lévő epesav és enzimmolekula körülveszi a dinnyében lévő karotin molekulákat, amelyek A-vitaminná alakulva a vérkeringésbe jutnak. A keringés útján eljutnak életfontosságú szervekhez, így a májhoz, és mindegy egyes sejthez. Fiatalító, jótékony hatásukat így mindenütt kifejtik, a csontokban, a fogakban, a szemben, a bőrben, a hajban, a körmökben.
- A vírusok a baktériumok, sőt a szabadgyökök ellen is védenek.
- A görögdinnye magas víztartalmának köszönhetően, kitűnően alkalmas a szervezet méregtelenítésére. Kiüríti a szervezetben lerakódott salakanyagokat, tisztítja a vért és a beleket. A nagyobb mennyiségben fogyasztott görögdinnye elősegíti a vér, sav-lúg háztartásának egyensúlyát. Ha egynapos méregtelenítő kúrát tartunk, annak is már szemmel látható az eredménye. Frissebbek és vidámabbak leszünk.
- A víz keresztülmegy rajtunk, a gyomor pedig visszakapja eredeti rugalmasságát. A szervezet teljes átmosásával eltávozik a méreg a testünkből, és megszabadulunk szervi panaszainktól is.
- A kúra alatt a dinnye magas víztartalmának következtében, az éhségérzet csökken, mert a sok víz teltség érzetét okozza. Ezért a görögdinnye fogyókúra esetében is fogyasztható, mert alacsony az energiatartalma. Tíz deka görögdinnye 29 kalóriát tartalmaz.
- Májpanaszokkal és veseelégtelenségben szenvedőknek is gyógyító hatású a dinnyefogyasztás.
- Aktiválja a szexuális hormonokat, fokozza a libidót.
Jó tipp
- A sárgadinnyéből turmixot is készíthetünk: 25 dkg kivájt és kockákra darabolt sárgadinnyéhez adjunk fél liter hűtött tejet egy fél zacskó vaníliás cukrot, és turmixoljuk össze.
- A dinnye magját meg is lehet pirítani, jó rágcsálnivaló.
- A dinnye magjából gyógyteát is készíthetünk, vese- és cukorbetegség gyógyítására, illetve a tünetek enyhítésére.
Vesebajra
Fél liter vízben lassú forralással főzzünk 2 kanál görögdinnye magot tizenöt percig. Naponta fogyasszunk három csészével a főétkezések között.
Cukorbajra
Két liter vízbe tegyünk 4-5 evőkanál görögdinnyemagot, és főzzük úgy háromnegyed órán át. A vizet pótoljuk annyira, hogy a napi folyadék szükségletünket kielégítse (1,5-2 liter). Naponta hat-nyolc pohárral fogyasszunk ebből a teából.
Hogyan tároljuk?
A görögdinnyét lehetőleg hűtőszekrényben tároljuk, és mielőbb fogyasszuk el, mert szobahőmérsékleten gyorsan megposhad. A megkezdett görögdinnye friss marad, ha fóliával letakarva hűtőszekrényben tároljuk.
A sárgadinnyét tartsuk szobahőmérsékleten és csak fogyasztás előtt egy fél órával hűtsük. A hideg ugyanis enyhén szívóssá teszi a húsát, és elveszti zamatát.
Miről ismerhetjük fel az érett, édes dinnyét?
Az érett dinnye erőteljes illatot áraszt és a szárvégződésnél apró kis repedés látható.
Érdekes
A dinnye különleges képessége, hogy szárazság idején képes a termésben lévő vizet az aszálytól szenvedő növénybe visszapumpálni. Ez vásárlási szempontból is fontos. Amíg a dinnye nem érik meg és szüksége van a növényre, addig a kacs zöld és víz van benne. Ahogy megérik, a kacs elszárad.
Hasznos
Felvágás előtt mindig mossuk meg bő vízben, esetleg mosogatószerrel a görögdinnye héját! Lehet, hogy nem tűnik piszkosnak, sárosnak, de a héjon számtalan kórokozó telepedhet meg, amely a felvágásnál, a késsel a dinnye húsára kerülhet. Inkább a mosás, mint egy gyomor-bélrendszeri betegség!
Mit tegyünk, ha a dinnye nem elég édes?
Nem érdemes bosszankodni sokáig akkor sem, ha a megvásárolt dinnye éretlen, húsa világos rózsaszín, magjai fehérek, az íze, pedig a vízére hasonlít. Kis időráfordítással kiváló savanyúság készíthető belőle! Sokak számára nem ismeretlen a savanyított kisdinnye a félig érett dinnye eltéve épp ilyen finom, de édes-savanyú ízű, kiváló szinte minden sült ételhez.