A lenmag (Línum usitatissimum)
A lent már ősidők óta használják. Nem csak a természetes vászonanyagot szövik belőle, hanem a növény magjának gyógyereje is régóta ismert. Ezt a majdnem egy méterre magasra megnövő, februártól szeptemberig kék virágban pompázó, törékeny egynyári növényt először Európa kertjeiben ültették el, és később innen került át Észak-Amerikába, ahol azóta is változatlanul jól érzi magát.
A lenmagból nyert olaj mellett a lenmag is alkalmas terápiás célra.
Milyen összetevőket tartalmaznak?
Olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, ezért kívülről kell bevinni őket ( esszenciális zsírsavak) Más néven omega-3 zsírsavnak is hívják. Emellett a lenmagolajban omega – 6 zsírsav is található. Vannak benne még baktérium-, vírus- és gombaellenes hatású lignánok.
Az esszenciális zsírsavak sokféle jótékony hatása azzal magyarázható, hogy a sejtmembránok fontos alkotórészei, tehát a szervezet valamennyi sejtjében , szövetében és szervében jelen vannak.
A lenmagolaj dió- vagy vajszerű ízét sokan kedvelik. Ezért salátaöntetekhez is keverhetjük, vagy különféle ételeket is meghintetjük vele. Egy evőkanál olaj mindössze 100 kalória energiát tartalmaz. Egy teáskanálnyi lenmagolaj mintegy 2,5 g omega-3 zsírsavat tartalmaz.
Mire hatnak?
- Mérsékli a koleszterinszintet, így csökkenti a szívbetegségek, a magas vérnyomás és az anginás eredetű mellkasi fájdalom kockázatát.
- Segíti megelőzni az epekő kialakulását, illetve hozzájárul annak feloldódásához.
- Gyulladásgátló hatásánál fogva előnyös reumatikus betegségek esetén.
- Vírusellenes hatása révén előnyös lehet a herpesz, az övsömör és a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére.
- Az idegrendszer működését is javítja, ezért enyhíti az idegek károsodása okozta zsibbadást és viszkető érzést. Hosszabb ideje fennálló agyi és idegrendszeri megbetegedések (Parkinson-kór, Alzheimer betegség) kezelésére is jó.
- Csökkenti a fáradtságérzetet.
- Alkalmas székrekedés kezelésére.
- Gyorsabban gyógyulnak a bőrsérülések, erősíti a hajszálakat és a körmöket is.
- Mivel a lenmag a női nemi hormonokhoz, az ösztrögénekhez hasonló növényi ösztrogént (fitoösztrogént) tartalmaz, az olaj jótékonyan befolyásolja a menstruációs ciklust, az ösztrogént és a progeszteron arányának egyensúlyba tartását. A méhműködést is így szabályozhatja, ezért esetenként meddőség ellen is eredményes lehet. Mivel gyulladásgátló hatása van, ezért a menstruációval járó fájdalmakat is csökkenti, alkalmas lehet az endometriosis megszüntetésére.
- Férfiaknál is jótékony hatást fejt ki. Prosztata problémák esetén segíthet.
Hogyan alkalmazzuk?
A szükséges mennyiség naponta egy vagy két alkalommal 1 teáskanálnyi folyékony lenmagolajjal juttatható be legegyszerűbben a szervezetbe. Jó, ha mindig evés közben vesszük be, mivel a szervezet így sokkal jobban hasznosíthatja azt. Esetleg belekeverhetjük ivólébe, joghurtba vagy egyéb ételbe, italba.
Van-e mellékhatása?
A lenmagolajról elmondható, hogy biztonságos.
A lenmagot használhatjuk székrekedés megszüntetésére is. Ilyenkor ne felejtsük el, hogy 1 kiskanálnyi lenmag fogyasztásakor sok folyadékot kell innunk, mivel a lenmag a belekben megduzzad, ezzel nyomást gyakorolva a bélfalra. Erre indulhat meg a bélperisztaltika. Mivel a lenmag nyálkaanyagot is tartalmaz, ez is kioldódik a magból, segítve a széklet ürítését.
Mire ügyeljünk a vásárláskor?
A lenmagolaj gyorsan romlik, ezért mindig ellenőrizni kell. Ahhoz , hogy a lenmagolaj friss maradjon, hűtőszekrényben kell tartani. Az erős vagy a szúrós szagú olajat már ne használjuk fel.
Csak a sötét flakonban csomagolt olajat vásároljunk, mivel az sokkal jobban kiszűri az olajra káros fényt, mint az átlátszó üveg.
A lenmagolajat ne tévesszük össze a lenolajjal. Ezt utóbbi a vaskereskedésben kapható, és mérgező hatása miatt emberi fogyasztásra nem alkalmas.