Az alvás rendkívüli és életfontosságú állapot. Ilyenkor megújulnak testünk fáradt szövetei, s tudatalattink – az álmok révén – feldolgozza az ébrenlét benyomásait, segít oldani a mélyebben nyomot hagyó emlékeket. Azt, hogy az alvás az egészség fenntartásához nélkülözhetetlen, mindenki tudja. Ám, hogy miért is kell aludnunk, vagy, hogy pontosan miben áll ennek a különös állapotnak a kedvező hatása, azt még a tudomány sem tisztázta egyértelműen. Vitathatatlan viszont, hogy az alvászavarok – amelyek kedvetlenné, ingerlékennyé, feledékennyé tesznek, gyengítik koncentrálóképességünket – sok ember életét megkeserítik.
Vannak, akik nehezen tudnak elaludni, mások többször felébrednek, forgolódnak az ágyban az éjszaka folyamán. Idősebb korban gondot okoz a túl korai – hajnal négy óra körüli – ébredés. Ilyenkor úgy érzi az ember, hogy kialvatlan, azonban mégsem jön álom a szemére, nem tud „visszaaludni”. Az alvás szabályosan ismétlődő, hozzávetőlegesen 90 perces ciklusokból áll. E szakaszokra a koponyára helyezett elektródokról elvezetett elektromos jelekből, az elektroenkefalogramból (EEG) lehet következtetni. A másik lehetőség, amellyel az alvást vizsgálhatjuk, a szemgolyók mozgásának alvás alatti regisztrálása. A lassú szemmozgások (non rapid eye movements = NREM) elalváskor észlelhetők, az alvásidő 70-80 százalékában ez a jellemző. A gyors szemmozgással (rapid eye movement=REM) a nyugodt alvás időszakában találkozunk.
Az EEG jelek, valamint a szemmozgások szerint az alvás következő fázisait különböztetjük meg:
– szendergés fázisa
– a felületes alvás fázisa
– a mély alvásba való átmenet fázisa
– a mély alvás fázisa
– a REM fázisok
A REM fázisban felébresztettek 80 százaléka álomképekről számol be, míg az egyéb időszakokban ébredők alig 10 százaléka emlékezik álomra. Ha az alvási periódusok előbb említett ritmusa megváltozik, vagy egyes fázisok kimaradnak, alvászavarról beszélünk. Amikor valaki arról panaszkodik, hogy rövid ideig alszik, az még nem jelent feltétlenül alvászavart, mert az emberek alvásigénye rendkívül különböző. Az alvásigény a kor előre haladtával általában csökken. Ez is természetes.
Mivel a kiegyensúlyozott élethez szükséges az alvással járó regeneráció, az alvászavarok fáradtságot, általános elesettséget okozhatnak, ezért megfelelő kezelésük feltétlenül szükséges.
Az álomhormon
Az egészséges alváshoz elengedhetetlen a triptofán fehérje, mely a tobozmirigyben termelődik. A triptofánból szerotonin molekula képződik, utána a melatonin nevezetű álomhormon. Ha feszültségben vagyunk, ez az anyag már a gyomrunkban megsemmisülhet. A melatonin kialakulásának feltétele még, hogy megfelelő mennyiségű B6- (piridoxin) és C-vitamin álljon rendelkezésre.
Mi zavarhatja az alvást?
- A szorongás, a depresszió
- Az utazás több időzónán át szintén megzavarhatja az alvás-ébrenlét ritmusát, akárcsak az éjszakai munka.
- Idősebb korban az agyi erek elmeszesedése is nehezíti az alvást. Időseknél gyakran észleljük az alvás és ébrenlét időszakának teljes felborulását; az idős ember nappal alszik, éjjel bolyong.
- Alvászavarokat okozhatnak a napfény hiánya, a gyógyszerek és az alkohol is.
Mit tehetünk az egészséges álom érdekében?
- Kisebb aggodalmak által kiváltott alvászavar gyakran hatásos a levendula., a hársfavirág, a citromfű vagy a kamilla lefekvéskor fogyasztott forrázata
- Egyes gyógynövények- így a macskagyökér, kankalin és a komlő- a szorongást enyhítik.
- A levendula illóolaj néhány cseppjével készített forró fürdő segítségre lehet az ellazulásban.
- Régi kínai tanács: “Igyál mézes langyos tejet, ha aludni akarsz”. Igaz, hogy a gyorsan oldódó glukóz segít az elalvásban.
- Már déltől kezdve érdemes fogyasztani B-vitaminokat (teljes kiőrlésű gabona, sörélesztő), C-vitamint (friss gyümölcsök) és a magnézium tartalmú táplálékot (zöldségek, saláták), hogy előkészítsük az éjszakai alvás anyagcseréjét.
- Sok esetben a szorongás okának feltárása, kibeszélése, néha a relaxáció is csillapítja az alvászavart.
- Ha valamilyen betegséget kísérő fájdalom az ok, megfelelő fájdalomcsillapítóval segíthetünk.
- Ha az előbbiek már nem használnak, a kisebb szorongás okozta elalvási zavar enyhe nyugtató szedésével szüntethető meg, több ilyen gyógyszer recept nélkül is kapható.
- Súlyos depresszió esetén viszont orvos által felírt antidepresszáns szükséges.
- Az idős embereket, ha nappal elszunnyadnak, ébresszük fel.
Segít a homeopátia is
Ha az alvást félelem, pánik zavarja, Aconitum 9CH javasolt. Ha testileg vagy szellemileg kimerült, vagy ha a fekhelye túl kemény, Arnica 9CH kell. Ha szellemileg nem tud kikapcsolni- például váratlan öröm éri-, és teljesen ébernek érzi magát, a Coffea 9CH segíthet. Ha feszültség vagy túlhajszoltság miatt nem tud elaludni, kialvatlanul ébred, a Nux vomica 9CH-t kell megpróbálni.
Vigyázat az altatókkal!
A legtöbb elaltató és átaltató gyógyszerhez könnyen hozzászokik az ember, tehát folyamatos alkalmazásuk már csak azért is káros, mert egy idő után hatástalanná válnak. Ha átmenetileg mégis gyógyszeres kezelés szükséges, akkor olyan szert kell választani, amely nem okoz „másnaposságot”, hogy reggel frissen, kipihenten ébredjünk. Ellenkező esetben egy ördögi kör alakul ki az altatókkal és az élénkítőkkel.
Néhány tanács még az álmatlanságban szenvedőknek
- Amikor csak lehet, próbáljunk meg napközben is lazítani, éljünk rendszeres életet.
- Mindig ugyanabban az időpontban feküdjünk le.
- Gondoskodjunk arról, hogy a hálószobánk jól szellőzzön, ugyanakkor meleg, csöndes és sötét legyen.
- Gondoskodjunk arról, hogy az ágyunk kényelmes legyen, és megfelelő alátámasztást adjon a testnek.
- Miközben az alváshoz készülünk, hallgassunk megnyugtató, lágy zenét.
- Lazítson az ágyban: képzeljünk magunk elé valamilyen kellemes időtöltést, például napozunk egy elhagyatott tengerparton.
- Ne izgassuk fel magunkat alvás előtt, például azzal, hogy megnézünk egy felkavaró filmet a tévében.
- Ne halogassuk a lefekvést.
Egy jól átaludt éjszaka után konfliktusainkat is könnyebben tudjuk megoldani.
Jó éjszakákat kívánok!