TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Ünnepek utáni macskajaj

A gyomor tűzoltása

Az év utolsó napján mindig vannak elhatározásaink, hogyan módosítunk életünkön, fel fogunk hagyni mindenféle káros vagy másokat bántó szokásokkal. De az ünnepek alatt még mindenki félreteszi a reformkonyha ételeit. A nagy családi ebédek idején mindannyian hajlamosak vagyunk többet enni és inni a kelleténél. Nem figyeljük az elfogyasztott kalóriákat, nem gondolunk a fogyókúrára sem, hiszen az most teljességgel reménytelen lenne. Engedünk a csábításnak, mindenféle finomságokat össze-vissza eszünk és a mértéktelen evéstől gyomorpanasz, hányinger alakul ki.

Az ünnepi lakoma és iszogatás után gyakori tünet a gyomorégés, a fájdalmas teltségérzés. A megterhelő élelmiszerek között első helyen említhetők a zsírban sült, fűszeres húsfélék, bizonyos zöldségek (pl. hagyma, uborka, káposzta). Ha erre még cukros süteményeket, alkoholt, kávét és szénsavas üdítőket is iszunk, akkor nagy a valószínűsége, hogy ezek megülik a gyomrunkat, puffadást, teltségérzetet okoznak, esetleg gyomorontást kapunk. Az alkohol fokozza a gyomorsavtermelést, a kávé izgatja a gyomor nyálkahártyáját, a szénsavas italok pedig szélképző hatásúak.
Ilyenkor segíthet a diéta, mely alatt főleg keserűteákat (ezerjófű, ürömfüvek, apróbojtorján, vidrafű és pemetefű) és kétszersültet ehetünk. A keserű teafüvek rendkívül hatékonyak, mert erősítik a gyenge gyomrunkat és normalizálják a kellemetlen állapotot. A teákat mindig étkezés előtt 20-30 perccel kell meginni édesítés nélkül. Készíthetünk forró teát még kamillából, édesköményből, citromfűből.
A kamillát belsőleg és külsőleg egyaránt használhatjuk. Belsőleg főleg a tápcsatorna gyulladásos betegségeiben használják. Illóolaja a gyomornedv elválasztást és ürítését is szabályozza. Javítja az epe képződését, serkenti az emésztést, csökkenti a teltségérzetet, puffadást is. Jó görcsoldó, különösen gyomor és nyombélfekély, epegörcs esetén javasolt.

A megterhelt gyomorban túl sok sav termelődhet, mely nemcsak kellemetlen érzést okozhat, hanem visszaáramolhat a szájüreget a gyomorral összekötő nyelőcsőbe is, gyomorégést és kellemetlen mellkasi érzést okozva. Ilyenkor igyunk borsmenta és ánizs emésztésjavító teát. Ezek nagyon jó görcsoldók és baktériumölők.

Nem ritkán az is gyomorrontást okozhat, ha túl feszültek vagyunk, gyorsan eszünk, nem rágjuk meg rendesen az ételt vagy sok levegőt nyelünk. A citromfű és orbáncfű tea oldja a vegetatív idegrendszer feszültségét, ezzel enyhíti a stressz okozta hasi panaszokat. Ezen kívül még gyulladáscsökkentő és hámregeneráló hatással is rendelkeznek.

Egyéb lehetőségek

  • Illóolajokat is alkalmazhatunk gyors elsősegélyként. Emésztést aktiváló, epehajtó hatásuk van a mentolos illóolajoknak, például a borsmenta illóolajnak vagy a köménymagolajnak. Néhány csepptől a gyomorégéssel küszködőknek sem kell félni. 2 dl vízbe 2-3 cseppet csepegtessünk, majd keverjünk hozzá 1 kávéskanál mézet, és lassan kortyolgassuk el.
  • Gyomorégés esetén segít 2-3 szem nyers burgonyából frissen nyert lé. Gyümölcscentrifugát vagy almareszelőt használhatunk. Az utóbbi esetben a reszelt krumplit még szűrőn is át kell nyomkodnunk. Igaz, hogy csak néhány csepp kivonathoz jutunk, de az így is igen hatásos savlekötő. Mielőtt lenyeljük, tartogassuk egy kicsit a nyelvünk alatt, így a homeopátiás szerekhez hasonlóan, információs szinten is hatunk a szervezetünkre, felgyorsítva gyógyulásunkat. A nyers krumpli levének fogyasztása éhgyomorra, reggeli előtt egy fél órával, gyomor és nyombélfekély esetén is nagyon előnyös hatású.
  • A friss káposzta belső leveleiből is préselhetünk vagy centrifugálhatunk levet. Több héten át kúraszerűen fogyasszuk.
  • A sok savat megköti és semlegesíti még a száraz fehér kenyér, a banán és kis mennyiségben a hígított vagy sovány tej fogyasztása is.
  • Nedves, meleg vászonkendőt vagy esetleg melegvizes palackot is tehetünk a gyomortájékra, és kössük át száraz gyapjúkendővel. A kötést félóránként cserélgessük, amíg nem enyhül a fájdalom.
  • Előnyös az emésztést serkentő kombucha és a fehérjebontást segítő papaya kivonatok fogyasztása. Ha sok húst ettünk, megelőzésképpen is bevehetünk egy szem papaya tablettát
  • A keserű és a lúgos gyógyvizek fogyasztása is elősegíti a bél tisztulását. Bázikus ásványi anyagok semlegesítik a túl sok gyomorsavat. Megkötik a bélben a mérgeket, a rothadó és erjedő ételmaradékokat, és segítik a bélből való távozásukat. Ezen kívül ásványi anyagokkal, nyomelemekkel is ellátják a szervezetet.
  • Erős epehajtó és az emésztést is segíti a grépfruitmagkivonat. A benne található keserűanyagok nemcsak az emésztőnedvek kiválasztását serkentik, hanem baktériumölők is. Feltétlenül érdemes kipróbálni 4-6 hétig 3-szor 15-20 csepp 2 dl teában, étkezések között.

Szilveszteri ünneplések elengedhetetlen itala a bor és a borból cukorral utólag erjesztett, sokáig érlelt, nagy szén-dioxid tartalmú ital, a pezsgő.

Mit tehetünk, ha több alkoholt fogyasztottunk a kelleténél?

  • Mivel a szervezet sok folyadékot veszít, ezért a másnaposság egyik ellenszere, hogy lefekvés előtt sok vizet iszunk. A sós savanyú lé is jó a vízhiány leküzdésére.
  • Kávét ne igyunk, mert a kávé is vízhajtó hatású.
  • Ha lefekvéskor min. 30 gr cukrot (kb. vastagon megkent lekvárban található) fogyasztunk, növekszik az alkohol elbontás. Így kevesebb alkohol kerül a vérbe, és ébredésig az anyagcsere befejeződik, a fejfájást kialudtuk.
  • Hibát követünk el, ha másnap reggel újra alkoholt iszunk. "A kutya harapást szőrével" gyógymód rontja a helyzetet. Tovább fog tartani a szervezet tisztulása.
  • Egy fájdalomcsillapító tabletta és egy kis lúgos por lefekvés előtt csökkenti a másnaposság kialakulását.
  • Ha van rá lehetőség a friss levegőn sétálni, javítja a csökkent oxigénfelvételt.
  • Egy frissítő fürdő, a keringést javítva segíti a káros bomlástermék ürítését.

Reméljük kevés olvasónknak lesz ilyen terápiákra szüksége, és kellemes hangulatban töltjük az újesztendő első napjait is.

Dr. Gálik Ágnes