TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Tavaszi allergia

Napjainkban a ma már népbetegségnek számító allergia egyre nagyobb problémát jelent. Az utóbbi 10 évben a betegek száma megkétszereződött. A felnőtt lakosság 20 % -a szenved valamilyen allergiás betegségben.(ekcéma, asztma, táplálékallergia, szénanátha) A leggyakoribb allergiás betegség a szénanátha.
A tavasz beköszöntével egyre többet tartózkodunk a szabadban, sokat sétálunk, kirándulunk. A nyírfa, a mogyoró barkái és a tavasszal nyíló virágok porai az arra érzékenyeknél allergiás tüneteket okoznak.

Bizonyos anyagok legkülönfélébb reakciókat váltják ki a szervezetben, az orrfolyástól a migrénen keresztül a hirtelen halálig. Ezeket az anyagokat allergéneknek nevezzük.

Az allergének négy csoportját különíthetjük el

  • inhalációs allergén: pollenek, házipor, állati nedvek (mérgek, nyál stb) ízeltlábúak váladékai (különösen a poratkáé) A poratka ürüléke váltja ki az allergiát
  • orális allergének: különböző ételek, gyógyszerek: pl. szulfitartalmú gyógyszerek antibiotikumokban, fájdalomcsillapítókban, hörgőtágítókban. Vagy az influenzaelleni szerekben acetilszalicilsav
  • injektált anyagok: gyógyszerek, rovarcsípés
  • kontakt allergének: kozmetikumok, parfümök, nikkeltartalmú ékszerek, hajfestékek, mososzerek, gyapjú, stb.

Mi játszódik le ilyenkor a szervezetben?

A szervezetbe jutott anyagok allergénként (antigénként) viselkednek, és a szervezet immunsejtjei fehérjéket, antitesteket (B-sejtek produktuma: immunglobulin, IgE) állítanak elő. Ezek egy speciális sejt hízósejt membárnjához kapcsolodnak. Az újabb antigén ezekhez az antitestekhez kapcsolódnak és a hízósejt elkezd "gyulladásos" anyagokat felszabadítani pl. hisztamint. Ezek intenzív viszketést, heves tüsszögési folyamatokat válthatnak ki.
A gyulladásos folyamat leküzdésére a szervezet prosztaglandint is termel mely az egyre szaporodó hisztamint igyekszik lekötni, korlátozva az allergiás tünetek kialakulását. Ha a pollentartalmú levegő belégzése folyamatos, akkor az egyensúly megbomlik és a tünetek is állandóan fennállnak. Az immunrendszer küzd ellene, de ha több allergén is támad, súlyosbodik a helyzet, kialakul az allergia.

Mi lehet az oka az allergia kialakulásának?

Bármi kiválthatja az allergiás reakciót, azonban többnyire idegen fehérje vagy növényi eredetű anyag áll a háttérben. A környezetben előforduló leggyakoribb allergének: fű, virágok és fák pollenjei, állati szőr és toll. Az allergiás hajlam genetikailag is örökölhető A fák, füvek pollenje, a leggyakoribb allergiát a szénanáthát váltja ki.

Szűrjük ki az allergéneket és gyógyítsuk az allergiát!

Hagyományos allergia teszt például Woll teszt. A kéz és a láb ujjaiban végződő energiavonalakat a bőr ellenállását mérik.. Az ellenállás jellemző módon változik, ha a rezgőkörbe a betegnél allergiát kiváltó anyagot helyeznek.

A hagyományos gyógyszereként ún. antihisztaminok szedését javasolják, illetve súlyosabb esetekben szükség lehet szteroidok alkalmazására is. Sajnos ezeknek a gyógyszereknek sok mellékhatása lehet, és nem is mindig szüntetik meg a problémát.

Van azonban más megoldás is.

  • Használjunk gyógynövényeket: aki a felsoroltakra érzékeny, nem használhatja

Gyömbérgyökér (Zingiberis officinális) a tüdő működését javító stimulálószer. Szemvidítófű (Euphrásia officinális) adsztringes (összehúzó) hatása van a felső légutak nyálkahártyájára. A hurut ellen is jó hatású. Pakolás a szemre, de szemfűrdőnek is jó.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale) serkenti az emésztőrendszert és a májat.
Máriatövis: a máj anyagcseréjének aktíválása. Reszelt torma is kiváló.
Kasvirág (Echinacea angustifolia) haromonizálja az immunrendszert.
Ginseng: szintén energetizáló.

Készítsünk a gyógynövényekből tinktúrát vagy gyógyteát.
Tinktúra készítése: töltsünk meg egy kisebb befőttes üveget a gyógynövénnyel, és öntsünk rá alkoholt. Két hétig tartsuk benne, lehetőleg napos helyen. Utána szűrjük és máris alkalmazható. Alkalmazása: naponta 3X 1 kávéskanállal tegyük teába vagy ásványvízbe.
Azonnali megkönnyebbülést, hosszabb távon (2-3 hónap) gyógyulást is nyújthatnak.

  • Sok A-, E- és C- és B-vitamint tartalmazó ételeket kell fogyasztani a nyálkahártya erősítése és a szervezet ellenálló erejének növelése céljából. Nemcsak védik a nyálkahártyát, hanem természetes antiallergénként is hatnak. Jó lenne biozöldségek, gyümölcslevekből fedeznénk a napi szükségletet. Meg kell jegyezni, hogy ilyenkor tavasszal minden zöldség és gyümölcs vitamintartalma alacsonyabb, különösen ez igaz a melegháziakra vagy a félérett importált termékekre. Ezért időszakosan szükséges az immunrendszer gyengesége esetén komplexvitamin készítmények szedése.
  • Ásványi anyagok nyomelemek: Se, Ca, Mg immunerősítő és allergiaellenes hatásuk van. Ezek főleg olajos magvakban, tejtermékekben, zöldfélékben, hüvelyesekben találhatók.
  • Ligetszépe olaj sok esszenciális zsírsavat tartalmaz, mely elősegíti a szervezetben a gyulladásgátló (prosztaglandinok ) anyagok képződését.
  • Csökkenti a szénanátha tüneteit különböző stimuláló anyagok fogyasztása, mint pl.a hagyma , a fokhagyma, a torma, a mustár , a káposzta, a zsázsa, a méz és az almaecet.
  • A Bach virágeszenciával is jól kezelhető az allergia: túlérzékenység esetén az iszalag, a mimulus mérsékli a tüneteket, a nebáncsvirág a bőr és a nyálkahártya-irritáció esetén hasznos.
  • Megfelelő homeopátiás szer: szintén hatékonyan vehetjük fel a harcot az allergia ellenJó homeopata alapos korelőzményt vesz fel, és ehhez megfelelő szert választ.
  • Allerigás szezon előtt is érdemes 1-2 hónapos virágpor kúrát is tartani. Minden reggel éhgyomorra 1 csapott kávéskanál mézzel vagy teába téve együk meg. Ezzel felkészítjük, érzéketlenebbé tesszük szervezetünket a virágporra.
  • Bőringerek alkalmazása: pl. köpölyözés alkalmazása során helyi bőringerek segítségével arra ösztönzik a szervezetet, hogy terhelő méreganyagokat a bőrön keresztül válassza ki.
  • Egyéb alternatív gyógykezelésként szükséges még az ellenálló képesség általános javítása és a stressz csökkentése relaxációs, meditációs terápiákkal.

Dr. Gálik Ágnes