TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

„Vizsgáljatok meg mindent, s a jót tartsátok meg.”

Pál apostol

Nehéz leszokni a dohányzásról? Segítenek a Bach-virágok

Az önpusztító szenvedélyek, a kóros függőségek legtöbbje a mértéktartás hiányából, a könnyű élvezetek eltúlzásából ered. A "enyhe" cigarettából füstöt eregető emberből, egyszerre csak nikotinéhségtől szenvedő dohányos, a hajnali kínzó köhögő rohamok, az időskori nehézlégzések, és a legrosszabb, a tüdőrák várományosa lesz.

Hazánkban a dohányzás a férfiak, a nők és sajnos a fiatalok körében is, minden második embert veszélyeztet. Aki dohányzik, az fokozott kockázatnak teszi ki az egészségét, azaz vállalja, hogy bizonyos betegséget nagyobb valószínűséggel kap meg, mint a nem dohányzók.

A káros anyagok milyen elváltozásokat okoznak szervezetünkben?

A dohányban sok olyan anyag van, amely kártékonyan hat az emberre. Az égés alkalmával füst, gáz, gőz keletkezik. Ezeket lélegzi be a dohányzó, s ezekkel együtt jutnak be a szervezetbe azok az anyagok, melyek azonnal elkezdik romboló hatásukat. A legveszedelmesebb méreg a nikotin. Számos károsító hatása közül legjobban az idegrendszer működését befolyásolja, ezáltal
  • szűkíti az ereket,
  • csökkenti a bőr hőmérsékletét,
  • szaporább lesz a pulzus és
  • kisebb- nagyobb vérnyomáskülönbséget okoz.
  • a rendszeres dohányzás nagyban hozzájárul az érelmeszesedés kialakulásához.


A dohányfüstben számos rákkeltő anyag is található, melyek közvetlenül érintkeznek a nyálkahártyákkal és tüdő felületével.
  • A légutak a dohányzás során kiszáradnak, a védőnyák nem fejti ki hatását, gyakoribbá válnak a gyulladások, a kórokozók egyre mélyebbre jutnak a tüdőbe.
  • Bénítja a csillószőröket is, így lehetetlenné válik a légzőfelület öntisztulása. Megnyílik a kapu a rákkeltő anyagok előtt.
  • A gyomorfalat védő nyákos anyag, a dohányosok esetében lecsökken, a gyomor védtelenné válik a sósav ellen, és hamarabb kialakul a gyomorfekély. Ezáltal megnő a gyomorrák esélye is.
  • A füstből kicsapódó kátrány, ragacsos anyagként csapódik ki a légutakban és a tüdőben. Eltömítve a kis hörgőágakat idült gyulladásokat okoz, elősegíti a krónikus hörghurutot, tüdőtágulást és az esetek egy részében tüdőrákot idéz elő.


A tökéletlen égéskor képződő szénmonoxid gátolja az oxigén szállítását a vérnek, mivel jobban kötődik a vérfesték hemoglobinjához, mint az oxigén.
  • Emiatt a szövetek nem jutnak elegendő oxigénhez. Így a legfontosabb szervek, mint például az agy és a szív vérellátása jelentősen romlik.
  • A vérlemezkék is károsodnak, aminek a következménye, hogy gyorsabban összecsapódnak, nő a vérrög képződés veszélye. Ez nagyon megterheli a szívet, és ha még az érelmeszesedéssel, az elhízással, a kevés testmozgással, a fogamzásgátló tabletták szedéséve társul, akkor súlyos szívbetegséget pl. infarktust okoz, amelybe sokan belehalnak.

Itt az ideje, hogy határozottan nemet mondjon a dohányzásnak!

Kerülje a "csak egyetlen slukkot" vagy "csak még ezt az egy szálat " típusú önámítást, mert akkor az erőfeszítései biztosan zátonyra futnak! Gondoljon arra, hogy már sok millió embernek sikerült leszoknia. Ha ők képesek voltak rá, Ön is meg tudja tenni!

Milyen segítséget nyújtanak a Bach-virágok?

Azoknak, akik szeretnének megszabadulni ettől a káros szenvedélytől, segítséget nyújtanak az alternatív gyógymódok, így a Bach-eszenciák is, aminek a lényegéről az előző számokban már olvashattak. Sokan úgy vélik, hogy egy szál cigaretta elszívásakor oldódik a bennük lévő feszültség, jobb hangulatban vészelik át a nehezebb helyzeteket. Ha nem gyújt rá és nyugtalanság fogja el, jelentkeznek az ideges tünetek, akkor az apróbojtorján (Agrimony) eszenciája alkalmas, különösen akkor, ha nehezen szánja rá magát a leszokásra. Ha kevés az önbizalma, állandó kudarcok érik, újra és újra sikertelen a próbálkozása, segít vörösfenyővirág (Larch) kivonata. Mivel minden nagy változás stresszel és fokozott labilitással jár együtt, meginognak, a dió (Walnut) eszenciája segít. Alkalmazása során könnyebben szakítanak a bevett káros szokásokkal, képesek teljesen új életmódot kezdeni. A kellemetlen elvonási tünetek kezelésére kiváló a vészcsepp (Rescue), mely többféle virág eszenciáját hordozza. Ezek a cseppek érzelmileg stabilizálnak és enyhítik a testi-lelki feszültségeket is.

Alkalmazása

Két héten keresztül naponta az elkészített keverékből 4x4 cseppet kell a nyelv alá csöpögtetni, vagy egy pohár vízbe, vagy más italba (gyümölcslé, tea) csöpögtetve iszogatni.

Még néhány öngyógyító tanács

- A legfontosabb mindenekelőtt a komoly elhatározás.
- Mielőtt rá akar gyújtani, minden szálat törjön félbe.
- Rágjon nikotinos rágógumit, vagy keressen más egészséges szokást, amivel leküzdheti nikotinéhségét.
- Végezzen lazító, meditációs gyakorlatokat, gondolkozzék pozitív módon. Ismételgesse magában, hogy "soha többé nem akarok rágyújtani". Gondoljon arra, hogy egyre könnyebb lesz, és 4-6 héttel később már a nem dohányzók közé fog tartozni.
- A rossz szokást helyettesítse pl. testedzéssel, igyon gyógyteákat.
- Időnként jutalmazza meg magát a cigarettán megtakarított pénzből. - Alkalmazható nagy mennyiségű kombinált B-vitamin (napi 3x2), C-vitamin (1 gr naponta egy hónapig), mivel egyetlen szál cigaretta elszívása esetén 30mg C-vitamint veszít a szervezet.

Dr. Gálik Ágnes