A statisztikák szerint a leggyakoribb halált kiváltó okok között szerepelnek a szív- és érrendszeri megbetegedések. Azokat a zavarokat, melyek a szív működésében illetve a vérkeringésben következnek be, nem lehet egyedül kezelni, minden esetben orvoshoz kell fordulni. Különböző öngyógyító eljárások viszont remek terápia kiegészítők lehetnek és növelhetik a kezelés hatékonyságát.. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani.
A szív, ahhoz, hogy az életet adó vért a több ezer kilométernyi érhálózaton keresztül pumpálja, percenként 70-80 -szor ver, naponta több mint százezerszer húzódik össze. Az egészséges emberekben csak erőteljes testgyakorlást követően vagy szorongás és félelem vagy izgalmak hatására válik élénkebbé, akár percenként 200-ig is fokozódhat. Ez az állapot azonban percek alatt megszűnik. Máskor a szívverés kevésbé fokozódik, de állandó jellegű. Percenként 90-100-nál szaporább szívműködés okozhat a pajzsmirigy túlműködése, a szívizom gyulladása, a láz, de egyszerűen az idegesség is. Pulzusunk ellenőrzésével megállapíthatjuk, mennyire működik jól a szívünk. A pulzus mérésére legalkalmasabb az ébredés utáni időpont. Ha ilyenkor a percenkénti szívdobbanások száma 60 alatt van, a szívünk rendben működik. Ha a pulzus 80 felett van, szükséges az étrend és az életmód felülvizsgálása.
A szívműködés ideges zavaraira naponta háromszor igyunk legalább hat hétig a következő keverékből készített teát.
galagonyalevél és virág 4 rész
szúrósgyöngyajakból 3 rész
citromfűből és 2 rész
orbáncfűból készült teát. 2 rész
rózsaszirom 1 rész
Ideges szívpanaszokra alkalmazható a macskagyökér tinktúra: naponta háromszor 30 cseppet. A macskagyökér úgy fejti ki a nyugtató és feszültségoldó hatását, hogy közben nem okoz tompulást, és nem korlátozza a koncentrálóképességet.
A macskagyökér tinktúra készítése:
A feldarabolt macskagyökeret áztassuk két hétig gyógyszertári alkoholban ( 70 %). Naponta keverjük meg. Ezután szűrjük le ésn hígítsuk a duplájára és tegyük sötét üvegbe.
Készíthetünk szíverősítő bort is:
Táplálék kiegészítők hatása
- A szívbetegségeknél mindig arra kell törekedni, hogy javuljon a szív energiaforgalma, fokozódjon a vérellátása. Mindenféle szív- és érrendszeri panaszoknál jól bevált a fokhagyma, amely alacsonyan tartja a szív koleszterin szintjét, ami a vérerek szűkületét okozza. Különösen a szívtől távolabb eső erek vérellátását javítja, ezért az agy, illetve a láb ereinek előnyös.
- Mindenféle szívbetegségben segíthet a Q10 koenzim, amely az energiatermelésben vesz részt, alkalmazásával könnyebbé válik a szív munkája.
- Sok ritmuszavarért a magnéziumhiány a felelős, ezért érdemes gondoskodni a magnézium utánpótlásról.
Mit tehetünk még?
- Csökkentsük, vagy szüntessük be az alkohol és kávéfogyasztást!
- Ne dohányozzunk, semmilyen kiegészítő nem képes ellensúlyozni a dohányzás által hosszú távon okozott szívkárosodást.
- Mozogjunk rendszeresen, a levegőn végzett tornagyakorlat erősíti a szívet.
- Kerüljük a stresszt: a relaxációs technikák is segítenek.
A szívbetegségeknek is, mint minden már betegségnek, mélyebb értelme abban áll, hogy ráébredjünk, mire akarja ráirányítani figyelmünket. A gyógyulás folyamatában meg kellene érteni, amit a testünk mondani akar: aki nagy gondtól, nyomasztó szorongástól akar megszabadulni, annak “nagy kő fog leesni a szívéről”. Akit a bánat emészt, annak” meg fog hasadni a szíve. A rideg, könyörtelen emberről azt állítják, “nincs szíve”. Aki azt mondja, amit érez, annak “ami a szívén, az a száján”. A szívbetegek általában olyan emberek, akik nem akarnak a szívükre hallgatni. A racionálisan gondolkodó ember tehát “szívtelen” . Érdemes ezeken elgondolkodni!