TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Segítség a májnak

A máj a szervezet legnagyobb mirigye, a hasüreg jobb oldalán helyezkedik el. Több mint 500 féle feladatot lát el, a vitaminok és a szénhidrátok tárolásától az anyagcsere melléktermékeinek kiválasztásáig. Egyik fő feladata a gyógyszerek, mérgek és hormonok átalakítása, kiválasztása a vérből a tápcsatornába. Nem meglepő tehát, hogy ilyen sokoldalú szervnek sokféle betegsége lehet.

A máj nem fáj, nem tud kiabálni, a májkárosodás tünetei sokáig rejtve maradnak. Észre sem vesszük, s már is itt a baj, a májsejtek elzsírosodnak, begyulladnak, pusztulni kezdenek. A betegség a kezdeti szakaszban csak enyhe emésztési panaszok, puffadás, fáradékonyság formájában jelentkezik. Korán csökken a nemi vágy, férfiaknál nem ritka az impotencia. Később a májsejtek egyre inkább pusztulnak, helyettük kötőszövet szaporodik fel, mely már súlyos betegség jele.
A májsejtek károsodását korán észrevehetjük az Enderlein- féle véranalízis segítségével. Az ujjbegyből vett egy csepp vér mikroszkópos vizsgálata során kiderül, károsodott-e már a máj vagy nem.

A mikroszkópos felvételen a máj gyenge működése már észlelhető

Mit tehetünk májunk védelmében?

Legfontosabb, hogy kerüljük az alkoholt és a nehéz zsíros ételeket! Vannak gyógynövények, melyek hatóanyagai nagyban hozzájárulnak a máj regenerálódásához.
Már áprilisban megjelenik a világossárga virágú gyermekláncfű vagy más néven pongyolapitypang, melynek hatóanyagai általános salaktalanító hatásúak Vizsgálatokkal kimutatott tény, hogy az epekő képződését igen hatékonyan akadályozza. Jól segíti a gyomorműködést, rendkívül kedvezően hat az anyagcserére, a máj működésére. A benne lévő vitaminok, ásványi anyagok, enzimek, kovasav, csersav és keserűanyag serkentik a máj működését. Kiválóan alkalmas a vese és a bőr kiválasztásának serkentésére is. Sok esetben a krónikus ízületi betegségek lefolyását is kedvezően befolyásolja.
Gyógyító ereje frissen fogyasztva a legintenzívebb. Felhasználhatjuk salátaként, ivóléként vagy teaként.

  • Ivólét úgy készíthetünk, hogy friss leveléből kipréseljük a nedvet, melyből naponta háromszor egy-egy evőkanálnyit fogyasszunk.
  • A gyermekláncfűből készített saláta nagyon ízletes és egészséges, melyet hetente többször fogyaszthatunk.

Saláta készítés: egy gerezd fokhagymát zúzzunk össze, majd két evőkanál olajjal és ugyanennyi citromlével, csipetnyi cukorral (enélkül kesernyés lenne, cukorbetegek a cukrot helyettesíthetik pár csepp édesítőszerrel) fél teáskanál apróra vágott zöld fűszerrel mártást keverünk és hozzáadunk kb.20 dkg gyenge gyermekláncfű levelet. Azonnal tálalhatjuk, mert ha állni hagyjuk összeesik.

A hónap gyógyteája máj- epepanaszokra

Fehérüröm
Borsmenta
Gyermekláncfű
Körömvirág
Ezerjófű
Benedekfű
Cickafark

Teakészítés: Keverjük össze a komponenseket egyenlő arányban, tegyünk egy teáskanálnyi mennyiséget csészébe, ezt 2,5 dl forrásban lévő vízzel öntsük le és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrés után ihatjuk. (Alkalmazzuk hat hétig, naponta háromszor)

A máriatövismag májgyógyító ereje már az ókorban is ismert volt. A máriatövis hatóanyagai gátolják a májkárosító anyagok bejutását a sejtbe. Segítik a máj regenerálódását. Naponta háromszor egy kávéskanálnyi mennyiséget fogyaszthatunk belőle kefírbe, joghurtba keverve.

Dr. Gálik Ágnes