TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Rettegett görbületek

A csontritkulás

Magyarországon több, mint egymillió ember szenved az egyik leggyakoribb népbetegségtől a csontritkulástól (osteoroposis), s csaknem ugyanennyi a veszélyeztetett. A hagyományos orvostudomány szerint nem gyógyítható ez a betegség, legfeljebb megállítható a folyamat vagy megelőzhető a kialakulása. Világszerte intenzív kutatás folyik. Az már kiderült, hogy bizonyos nyomelemek és vitaminok elegendő fogyasztásával, étrendi és életmódbeli változtatással, környezetszennyező anyagok kiiktatásával, valamint rendszeres testedzéssel az esetek többségében meg lehet előzni, illetve lehet gyógyítani a csontritkulást.

Milyen tünetek jelzik a betegséget?

A tünetek sajnos lassan és alattomosan alakulnak ki: hátfájás, végtag-, izületi fájdalmak, fáradságérzés, testmagasság csökkenés, húzó, szakító érzés a csontokban, csont deformitások, csontfájdalmak. Az úgynevezett "özvegyipúp" és a spontán csonttörések gyakorisága már előrehaladott stádiumot tételez fel. A röntgenvizsgálat is csak akkor mutatja, ha a csont ásványanyag vesztesége már meghaladja a 30%-ot. Speciális vizsgálatokkal azonban már időben lehet figyelmeztető jeleket találni, és így a korai kezeléssel eredményt elérni.

Mi okozhatja a csontritkulást?

  • A csontritkulás leggyakoribb oka a kalcium csontokba való beépüléshez szükséges D-vitamin hiánya. A vitaminhiány a rossz táplálkozás és a kevés napsugárzás (UV-sugárzás) következtében alakul ki. A veseelégtelenség és bizonyos bélbetegségek is okozhatnak D-vitaminhiányt.
  • A nőknél rendszerint a menopauza (utolsó menstruáció) után jelentkezik, így feltehető, hogy hormonális tényezők is szerepet játszanak. A menopauza után ezért a nőknél ösztrogén hormon terápiát javasolnak. Ezt szokták elődleges, ún. változókori vagy időskori csontritkulásnak nevezni.
  • Másodlagos csontritkulás általában fehérjehiányos táplálkozás során, felszívódási zavarok miatt, kalciumhiány következtében, bizonyos hormonjelenségek (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy túlműködése, cukorbaj) és néhány gyógyszer (pl. szteroidkészítmények) mellékhatásaként szokott jelentkezni.

  • KÉP: Az Enderlein -féle mikroszkópos véranalízis során a szervezet kalcium hiányára fény derül
  • A stressz, amely a mellékvese által termelt szteroid hormon növekvő termelődése csökkenti a kálcium felszívódást.
  • Csontritkuláshoz vezethet a csontok csökkent igénybevétele is.
  • Kialakulásában szerepet játszanak genetikai tényezők is.

Hol történik a kálcium felszívódása?

A kálcium felszívódása legnagyobb mennyiségben a végkonybél kezdeti szakaszában a nyombélben történik. Az utána következő szakaszban is történik felszívás, de jóval kisebb mértékben. Ennek oka, hogy a gyomortól távolodva egyre csökken az emésztendő anyagok savas jellege.

Milyen természetes gyógymódokkal kezelhetjük a csontritkulást?

  • Kerüljük a túlzott foszforbevitelt! (szénsavas üdítőkben található).
  • Együnk sok friss gyümölcsöt, zöldségféléket, magokat, pl. lenmagot, tökmagot, diót, mandulát. Mellőzzük a savas italokat, csak gyógyteákat fogyasszunk.
  • Naponta legalább 20 percet töltsünk napfényen vagy kinn a szabadban. Ennyi idő kell ahhoz, hogy az UV-sugárzás aktiválja a bőr sejtjeiben lévő és a csontképzéshez szükséges D-vitamint, ami nélkül a kálcium nem tud a belekből felszívódni, továbbá a csontokba és a fogakba beépülni.
    Akik ritkán vannak levegőn, napfényen, egyenek gyakrabban gombát, amely D-vitamint tartalmaz.
  • Együnk több olyan ételt, amelyben sok a cink (dió, ehető magvak, gyökérzöldségek). A cink serkenti a csontfehérje és a gyomorsav termelését, amely a kalcium jobb felszívódását teszi lehetővé.
  • Mérsékeljük a koffeintartalmú italok fogyasztását, ugyanis a koffein vízhajtó hatása révén elősegíti a kalciumnak a szervezetből való gyors ürülését.
  • Ne sózzuk erősen az ételt! A só azáltal csökkenti a csont sűrűségét, hogy növeli a vizelettel kiürülő kalcium mennyiségét.

Végezzünk rendszeres testmozgást. A testet egyenletesen terhelő erősítő gyakorlatok nemcsak az izmok tömegét, de a csontsűrűséget is növelik. Ehhez nem kell feltétlenül túlzott megerőltetés. Azok a típusú gyakorlatok, amelyek a test egész súlyát terheli - ilyen a tempós séta, kocogás vagy a tánc - szintén erősítik a csontot.

Dr. Gálik Ágnes