“Az az ajtó, amin a legtöbb baj belopózik, a levertség”
Paracelsus
A hosszú téli napok lassan kimerítik szervezetünk tartalékait. Levertnek, szomorúnak, kimerültnek érezzük magunkat. Számtalan okot tudunk felsorolni, mitől kerülhetünk átmenetileg vagy tartósan rossz lelkiállapotba. Sokszor nem is tudjuk az okot, csak jeleit érezzük. Szorongunk, feszültek, ingerültek vagyunk. Az emberek többsége képtelen megbirkózni az idegrendszerét naponta próbára tevő feszültségekkel, amik egy idő után testi tünetek vagy betegségek formájában jelennek meg.
Az érzelmi zavarok enyhítésére és a szellemi béke elérésére az ausztrál aboriginik már tízezer évvel ezelőtt használtak virágokból készített szereket. Az indiánok, az ókori egyiptomiak szintén hasznosították a virágok lélekgyógyító erejét.
Nyugatabbra ez a gyakorlat évekig feledésbe merült. Az 1920-as években Dr. Edward Bach angol homeopata orvos, a patológia és a bakteriológia szakértője, újra felfedezte ezt az elveszett tudást.
A betegségek okait kutatva arra következtetésre jutott, hogy a betegségek több, mint 90 százalékát negatív érzelmi, szellemi állapotunk okozza. Ez pedig odavezet, hogy félni kezdünk, szorongunk, kisebbségi komplexusoktól gyötrődünk, bátortalanná, szomorúvá vagy elégedetlenné és agresszívvá., majd elviselhetetlenné válunk. Ezek a tünetek előbb-utóbb megbetegítenek. A magas vérnyomás, a szívroham, az álmatlanság, a klimax problémák, a sexuális élet zavarai, a bőr- és bélbajok, az emésztési zavarok, az asztma, a migrén és az izületi gyulladás, legrosszabb esetben rákos daganat, közvetve vagy közvetlenül mind-mind a negatív érzelmekkel hozhatók összefüggésbe.
A “Gyógyítsd tenmagad” című könyvében kijelenti, hogy vannak alapérvényű igazságok, amelyeket fel kell ismernünk ahhoz, hogy megérthessük a különféle betegségek természetét.
- Szerinte az embernek a lelke a valódi lénye, a test pedig a lélek lakhelye. A lélek a test legérzékenyebb része, világosabban mutatja a betegségek kezdetét és lefolyásának irányát, mint testünk. A kedélyállapotunk más, ha egészségesek vagyunk, de azonnal megváltozik, ha betegekké válunk. Aki figyelmes, a betegség kialakulás előtt képes felismerni ezt a változást, s azonnali kezeléssel megakadályozhatja a betegség létrejöttét.
- Személyiségünk az, amin keresztül megnyilvánulunk.
- Addig, amíg lelkünk és személyiségünk egymással harmóniában van, egészségesek vagyunk.
- Ha az egyensúly megbomlik, kibillenünk a megfelelő lelkiállapotból kialakul a betegség.
- A gyógyítás folyamán ismét meg kell találni lelkünkkel a teljes kapcsolatot. Ha ez sikerül, helyreállítható a lélek és a személyiség között a harmónia.
Bach kutatómunkája során végtelen figyelemmel fordult a virágok és gyógynövények felé. 20 éven keresztül foglalkozott azzal, hogy megtalálja azokat a vadon élő virágokat, amelyek segítségével ezek a negatív káros folyamatok visszafordíthatók.
Úgy gondolta, hogy a növényeken összegyűlt harmat valamiképpen “átadódik” a gyógyító tulajdonságokkal. Ezért gyűjtötte ezt a harmatot, és ezzel kezelte betegeit. Azonban nem tudott minden betege számára elegendőt gyűjteni, de arra a megállapításra jutott, hogy hasonló eredményt lehet elérni napfénnyel átjárt tiszta forrásvízzel is, amelyben frissen szedett virágokat lebegtetett. Így már Bach üvegekbe töltve árulhatta készítményeit. (Napjainkban is ezzel a módszerrel állítják elő a Bach-féle eszenciákat.) A harmincnyolc virágokból nyert eszenciákat lelki problémák szerint csoportosította. Ezek sokszoros hígításából naponta többször kellett néhány cseppet alkalmazni.
Hogyan hatnak?
A virágok gyógyító ereje speciális energetikai vagy rezgési tulajdonságaiban rejlik. Minden virág energiája egyedülálló. A virágeszenciák indítják be azt a reakciót, ami egyensúlyba hozza energiánkat. Képesek erre, hiszen olyan frekvenciákon bocsátanak ki rezgéseket, amelyek közel állnak saját finomenergiáink rezgéséhez. Új sorokba rendezik, helyreállítják a megfelelő energiaállapotokat, így az öngyógyító folyamatok beindulhatnak.
Az eszencia kiválasztása
Alaposan meg kell vizsgálni az illető szellemi és érzelmi állapotát, szokásait, magatartását és viselkedésének jellegzetességeit. Ezek alapján lehet kiválasztani a legmegfelelőbb eszenciát. pl. a gyertyán ( carpinus betulus) azoknak tesz jót, akik úgy érzik, hogy nincs elegendő fizikai vagy szellemi erejük és kitartásuk ahhoz, cipeljék a vállukra nehezedő terheket. Halogatásra hajlamosak. Reggelente fáradtabban ébrednek, nehezen tudják összeszedni magukat. Akik terápiásan használják, lelkierőt, frissességet nyernek.
A fitoterápia, a homeopátia és a naturopátia szakemberei közül sokan alkalmazzák a Bach – féle készítményeket egyéb kezelési formákkal kombinálva.
Kik használhatják?
A Bach- féle gyógyszerek mindenféle mellékhatás nélkül, teljes biztonsággal adhatók csecsemőknek, gyermekeknek, felnőtteknek, de még állatoknak is.