TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Közönséges boróka (Juniperus communis)

"De szép a vén borókafenyő
ezen a gyerekkori dombon.
Ahová ma újra felballagtál..."

Borókafenyő: Holan Vladimír

Ha valaki járt már a Duna-Tisza közén, és felkereste Bugac legértékesebb részét az ősborókást, érezhette, hogy ezekből a növényekből valósággal sugárzik az örökzöldek hallhatatlansága. Mintha a borókabokrok valamennyi egyede az öröklét kezét fogná, és megállt volna a tájon az idő.

A boróka csaknem egész Európában elterjedt. A ciprusfélék családjába tartozik, örökzöld 1-3 m magas, cserje. Helyenként 10-15m magas termetű oszlopszerű fává is nőhet. Levelei váltakozóan háromasállásúak, 1-2 cm hosszúak, szúrósak.
Kétlakiak, áprilisban-májusban virágzanak. A hím virágok a levelek hónaljában vagy a rövid hajtások végén fejlődnek. A termős virágok megtermékenyülése után 0,5-1 cm átmérőjű, hamvaszöld húsos tobozbogyó (álbogyó) fejlődik, amely csak a második év szeptemberének tájékán érik be kékesfeketére. Édes, zamatos, kissé kesernyés ízű termésének terpentinre emlékeztető illata van.
Az érett termését szeptembertől novemberig gyűjtik. Hatóanyagai: illóolaj, növényi savak, invert cukor, juniperin glikozida, szénhidrátok, pektinanyagok. A friss bogyó C-vitamint is tartalmaz.

Gyógyhatásai

Az illóolaja vizelethajtó vegyületet tartalmaz, amely növeli a vese folyadékszűrő képességét, így vízhajtásra, salakanyag-lerakodás kiürítésére (pl. a reumás, köszvényes betegségnél a húgysav) kiválóan alkalmas. A vizelethajtók a szervezetből fontos ásványi sókat is kimosnak. Ezért, aki bármilyen vizelethajtót alkalmaz, pl. boróka teát iszik, egyen magas káliumtartalmú ételeket. Pl. banánt vagy friss zöldségeket.

Milyen betegségek gyógyítására alkalmas még?

  • Nőgyógyászati problémák
    Mivel a vizelethajtók segítenek a vízvisszatartás okozta duzzadtsági érzésen is, a nők, akik nehezen viselik a menstruáció előtti tüneteket, kipróbálhatják. A menstruáció alatt már ne igyuk!
  • Izületi gyulladás, reuma
    A borókának gyulladáscsökkentő hatása is van, így hasznos az izületi gyulladások, köszvények kezelésében is.
  • Bélgyulladás, bélgörcs, gyomorhurut, gyomorgörcs, hülésből származó mirigyduzzanatok esetén is ihatunk napi két csésze borókateát. Keverhetjük fehérüröm, kamillavirág és cickafarkfüvekkel is.
  • Étvágytalanság esetén
    100 g szétnyomott borókabogyót fél liter vízben főzzük, szűrjük,, majd annyi mézet adunk hozzá, hogy szirupszerű masszát kapjunk. Lezárható fedelű üvegedényben tároljuk. Háromszor naponta, étkezések előtt 1 órával gyerekek 1, felnőttek 2 teáskanálnyi szirupot igyanak.
  • Nátha, meghűlés elleni teakeverék alkotórésze is.
    Teakeverék: borókabogyó, martilapu,, lándzsás útifű, bodzavirág, fűzfakéreg egyenlő arányú keverékéből egy tetézett evőkanállal tegyünk 2 dl forrásban lévő vízbe, majd hagyjuk állni kb. 10 percig, majd szűrjük. 2-3-szor igyunk naponta.
  • Vese- és epekőoldó teák alkatrésze. Gátolja a vesekőképződést.
  • Cukorbajban is érvényesül előnyös anyagcserehatása. Borókabogyó, babhéj, feketeáfonya, csalán egyenlő arányú keverékéből készült tea javasolt, persze cukor nélkül.
  • Idegrendszeri zavarokra is alkalmas
    Fáradtság, bágyadtság, tarkótáji fejfájás, ingerlékenység, a koncentrációképesség hiánya, migrén esetén is.

Hogyan fogyaszthatjuk?

Nyers bogyóját: naponta 4-5 szemet elrágcsálva előmozdítja az emésztést, elmulasztja a fejfájást és a kellemetlen lehetet, ha az a gyomortól származik.
Teáját: úgy készítjük, hogy egy teáskanálnyi (kb. 10 db) összezúzott borókabogyót forrázzunk le 2 dl. vízzel. Lefedve hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük. Naponta maximum két alkalommal, maximum 6 hétig, kortyonként igyunk egy-egy csésze teát.

Vigyázat: Nagyobb mennyiségben fogyasztva veseingerlést válthat ki, a vizeletben vér és fehérje jelenhet meg!
Terhes anyák, két évesnél fiatalabbak és akinek vesebaja van, ne fogyassza!

A népi gyógyászat a termésén kívül fiatal ágait is használta vizelethajtásra és izzasztásra.

A boróka kék színű termését illatosító, zamatadó alapanyagként is használják. Belőle készítik a gint és a borovicskát is. A boróka olaj a borovicska pálinka készítésénél melléktermékként jelentkezik.

Aromás illóolaja is közkedvelt szer. Csak külsőleg alkalmazzuk! Bőrgyulladás esetén borogatószert készítünk, (1 l vízhez 10 csepp aromás olajat keverünk) reumás panaszok, cellulitis (narancsbőr) esetén pl. avokádó olajba, vagy krémbe csepegtetve használható. (30 cm3 olajba, testápolóba vagy krémbe 10 csepp illóolaj) Alkalmazzák fürdősók illatosítására is.

Lelki hatása
Ha párologtató edénybe vagy aromás mécsesben lévő vízre pár csepp boróka illóolajat csepegtetünk, párolgása során lelki hatását is érezhetjük: Szilárdítja a belső erőt és az önbizalmat. Különösen akkor hasznos, ha egymás után jönnek a kudarcok. Megszűnik az érzelmek egészségtelen túltengése, visszaállítja a lelki egyensúlyt.

Dr. Gálik Ágnes