TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Körömvirág

Egyre gyakrabban fordulunk a természet világából szármázó természetes gyógyítószerekhez, a gyógynövényekhez. A betegségek megelőzésében, gyógyításában a természet szinte tálcán kínálja a lehetőségeket, csak le kell hajolni érte. Éljünk vele! A hazai gyógynövények között a körömvirág kiemelkedő helyet foglal el, és egyike a legtöbbféleképpen használt gyógyfüveknek.

A Földközi – tenger mellékéről és Ázsia nyugati térségéből származik. A középkori kolostorok gyógynövénye volt. Szűz Mária lelki gyógyító ereje szimbólumának is tekintették. Az egyiptomiak azt tartották, hogy megfiatalítja az embert. Napjainkban hidratáló hatása alapján valóban ideális kozmetikai anyaggá vált. A hinduk a templomaik oltárát díszítették vele. Kertjeink jól ismert, kedves dísznövénye. Egyéves, lágyszárú 40-60 cm magas növény. Levelei lándzsa alakúak, gyengén fogazottak. Aranyló, citromsárga-narancsvörös színű virágzata nyár elejétől késő őszig virít. Fészkesvirágzatának szirmait vagy teljes virágzatát használják fel. A termesztett változatok annál értékesebbek, minél több sorban találhatók a fészekben sugárzó nyelves virágok, s ezek minél sötétebb narancsszínűek. A gyűjtést ajánlatos napsütésben végezni, mert ilyenkor legjobb a gyógyhatása. Fő hatóanyagai a vízben oldódó flavonoidok és szaponinok, valamint a zsíroldékony karotinoidok.

Felhasználása a gyógyászatban:

Belsőleg teáját
  • Gyomor- és nyombélfekély, vastagbélgyulladás, rossz emésztés esetén isszák.
  • Megnyugtatja, erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást.
  • Lépduzzanat és májpanaszok esetén is használ. Ilyenkor a körömvirághoz még homoki szalmagyopárt is keverhetünk.
  • A forrázatot vagy a friss növények nedvét daganatok, bőrkeményedések oszlatására is használják.
  • Nagyszámú kórokozóra gyakorolt antibiotikus hatása is kimutatható. Felhasználható hüvelymosásra, ilyenkor előnyös a cickafarkkóróval társítani. A húgyhólyaggyulladásnál használt teakeveréknek is egyik alkotórésze.
  • Enyhíti a menstruációs panaszokat és helyreállítja a normális menstruációs ciklust, a szaporítószerveket erősíti
  • Serkenti az immunrendszer működését is.

Tea készítése: egy kávéskanálnyi virágdrogot egy csésze vízzel leforrázunk, 15 perc múlva szűrjük. Félóránként, óránként egy-egy kortyot fogyasztunk belőle, lehetőleg cukor nélkül. Napi adagja 2-3 csésze.

Külsőleg jól alkalmazható olajos kivonata és a közkedvelt készítmény a körömvirágkrém.
  • Gennyes bőrgyulladásra, ekcémára, zúzott seb kezelésére, égési sérülésre, csípésre, felfekvésre
  • Lábszárfekélyre, vénás pangásra, visszérre
  • Kelésre, furunkulusra és pattanásos bőrre ugyanúgy felhasználhatjuk, mint az árnikát, mert jó fertőtlenítő és hámosító.
  • Gombaölő és összehúzószer
  • Jót tesz a száraz bőrnek, a körömvirág forrázata kiváló borogatószer. A látás javul, ha a szemet langyos teával mosogatjuk. A népi orvoslás szerint a rákos sebek gyógyszere.

Mellékhatás és mérgezés nem ismeretes.

Körömvirágolaj készítése: Egy befőttes üveget lazán töltsünk meg a virágfejekkel és öntsünk fel olajjal. Erre a célra hidegen sajtolt olajakat használjunk, de az étolaj is megfelel. Az üveget szorosan zárjuk le és legalább két hétig hagyjuk állni. Ezután szűrjük le és sötét hűvös helyen, jól záródó üvegben tartsuk.

A körömvirág olajhoz hasonló módon készíthetünk alkoholos kivonatot, tinktúrát is (olaj helyett gyógyszertárban kapható 70%-os alkoholt öntünk a szirmokra), aminek a fertőtlenítő hatása hasonló a jódéhoz. Forralt, hűtött vízzel hígítva különösen alkalmas sebek, zúzódások, vérömlenyek, izomrándulások, sőt még gennyes és rákszerű fekélyek, felfekvések okozta sebek, daganatok és duzzanatok gyógyítására is.

Körömvirágkenőcs: Feszessé teszi a szöveteket, meggátolja a gyulladást. Ehhez fél kg zsírt felforrósítunk, két marék összeaprított körömvirágszirmot szórunk bele, majd rövid ideig pirítjuk. Lefedve egy napig állni hagyjuk. Másnap felmelegítjük és tiszta edénybe szűrjük.

Felhasználás a konyhában

Ételreceptekben:a szirmok szép sáfrány színt és enyhe csípős ízt adnak a húslevesnek, a rizsnek, omletteknek, teljes ételeknek. Sárga sziromlevelét konyhasóval eldörzsölve sajt és vaj festésére ma is felhasználják. Levelét salátákba lehet keverni.

Felhasználás a konyhában

Élénksárga sziromlevelei élénkebbé teszi a potpourrit. A potpourri különböző illatos füvet, virágot, levelet tartalmaz, a nyári füveskert illatát segít megőrizni. Mi is könnyen készíthetünk mutatós, illatos színes, potpourrit.

Potpourri készítés

Nyugató hatású potpourri készítése: Rózsaszírmok és körömvirág keveréke nyugtató levendulával, legyezőfűvel, kamillával. Ép virágokat szedjünk, teljes kinyílás előtt. Szárításnál terítsük szét, fontos, hogy jól szellőzzenek. Kis rózsabimbót egészben is száríthatunk, a nagyobbakat szedjük szét. A száradt szirmokhoz szükség szerint adagolhatunk cseppenként illóolajokat is. Keverjük össze, tegyük zárt edénybe, érleljük meleg, száraz, sötét helyen hat hétig. Nyitott tálakba tegyük.
Gyűjthetünk akác, bodza, jázmin, frézia, ibolya, hárs, levendula, liliom, szarkaláb, pipacs, zsálya… stb virágokat is.

Megfigyelések szerint, ha a virágok reggel hét óra után még csukva vannak, akkor aznap eső lesz. Régebben ezért esőjóslóként (is) ismerték.

Termesztése

Az elvetett mag 4-5nap alatt kicsírázik. Kelés után, amikor már néhány levél megjelent, ha sűrű, 5- 8 cm távolságra ritkítani kell. Rendszeres kapálást igényel. Június elejétől folyamatosan virágzik és 3-4 naponta szedhető. A szirmok csak gyors szárítással őrzik meg sárga színüket, jó minőségüket. Csak egyszer ültessünk, és mindig hűséges lesz, szemünket gyönyörködteti, látványa felvidítja lelkünket, testünket pedig gyógyítani fogja.

Dr. Gálik Ágnes