TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Ideális őszi táplálékunk a szőlő

Fiatalodjon szőlőkúrával is!

"In vino veritás" borban az igazság, szól a latin mondás. A szőlő a legrégibb kultúrnövény. Kiváló gyógyhatásai miatt már a régi egyiptomiak, görögök és rómaiak is nemesítették. A legértékesebb gyümölcsök egyike, melyből ősszel minden nap bőven fogyaszthatunk, hiszen egészséges, frissítő, hűsítő, tápláló, nyugtató, erősítő és tisztító.

Sokat hallunk mostanában a szervezet sav-bázis egyensúlynak fontosságáról. Gyakori a szervezetünk savas irányba tolódása, ami igen ártalmas lehet. A gyümölcsökről általában azt gondolják, hogy a szervezetet savasítják. A tapasztalat az, hogy ha csak gyümölcsöt fogyaszt valaki, még ha pl. savas citrom vagy paradicsom is volt az, hatása lúgos lett. Ha szénhidrát tartalmú ételekkel vagy zöldségfélékkel fogyasztjuk együtt, akkor a hatás már nem lúgosító.

Mit jelent, hogy szervezetünk elsavasodott?

Mindenki ellenőrizheti szervezetének sav-bázis egyensúlyának eltolódását úgy, hogy a reggeli vizeletét vagy a nyálát lakmuszpapírral megvizsgálja. A lakmuszpapír egyes gyógyszertárakban beszerezhető. Ha a lakmuszpapír kék színű, akkor a szervezet lúgos kémhatású. Ez ritkábban fordul elő. Ha a lakmuszpapír megpirosodik, akkor az már savas kémhatás irányában tolódott el. A elsavasodáskor a szervezet egyik védekezési módja, hogy semlegesít (pufferol) úgy, hogy ásványi anyagokat von ki a csontokból, és egyes szervekből. A másik módja a védekezésnek, hogy elraktározza a felesleges savakat. Így jön létre az önmérgezés, mely számos betegség okozója. A semleges kémhatásnál a lakmuszpapír nem változik. Ez a 7-es pH értéknél van. Az ideális érték 7,2-7,4 között van.

Miért kiváló táplálék a gyümölcs?

Mivel a legtöbb gyümölcs 80-85%-a víz, igen kevés a kalóriája. Egy maréknyiban (kb 10 dkg) csak mintegy 60 kcal energia van. Fogyókúra esetén is kiváló. Olyan szénhidrátokat tartalmaznak, melyek alig igényelnek emésztést. Cukortartalmuk azonnal a vérbe rögtön energiát szolgáltat. Magas ásványi anyagok mellett sok vitamint és rostanyagot is tartalmaznak.

Mikor fogyasszuk a gyümölcsöt?

Fogyaszthatjuk a nap jelentős részében, de tarthatunk egész napos gyümölcskúrát is. Figyeljünk arra, hogy

  • elegendő idő teljen el a gyümölcs és más összetételű tápanyag fogyasztása között.
  • lehetőleg este 6 óra után már ne együnk, mert ilyenkor már emésztőrendszerünk takarékra állítja magát

A szőlő teljes értékű táplálék. Akár esszük, akár a levét isszuk, élettani hatása rendkívül kedvező:

  • Igen nagy a vértisztító és idegerősítő hatása
  • Jó izomregeneráló
  • A belek betegségeit is gyógyítja, fokozza az epeelválasztását
  • A vese- és hólyagkövesedést megakadályozza. A nagy mennyiségben fogyasztott szőlő a vizelet savasságát csökkenti
  • Igen jó hatású a daganatos betegségeknél is
  • Reuma, májbetegségek esetén a fehér vagy a zöld színű szőlő előnyös
  • Hasmenésnél és reumánál a savanyú szőlő javallt

Kúraszerűen is fogyasztható. Kiknek ajánlható?

  • Betegségből való lábadozáshoz
  • Vérszegénység esetén
  • Fizikai gyengeségre, idegbajra
  • Székrekedésre, aranyérre
  • Mindenféle gyulladásos megbetegedésre
  • Májpangásra, gyomorhurutra és női betegségekre

Hatóanyagai

A szőlőben valamennyi B-vitamin megtalálható, különösen sok B12 vitamint tartalmaz. A fruktóz csak mérsékelten emeli a vércukrot. Gazdag a folsav tartalma, ami a vérképzésben fontos. Magas C-vitamin tartalma a méreganyagokat megköti, fontos antioxidáns! A vörös és fekete szőlő gazdag bioflavonoidokban, ezek is antioxidáns hatásúak, melyek a szabadgyököket megkötik, védelmet nyújtva a rák és a szívkoszorúér betegségek ellen. Sok mangánt, káliumot, és magnéziumot is tartalmaznak.

Hogyan végezzük a fiatalító tisztító kúrát?

A kúrához legalkalmasabbak a nagy szemű, vékony héjú, kevés magvú, nem túl érett csemegeszőlő fajták. A kúrához kiválasztott szőlőt alaposan mossuk meg, csepegtessük le. Lassan rágjuk, héját is és magját is együk meg. A kúra 3-4 hétig tarthat. Ezt rövidíteni, hosszítani is lehet.
Az első héten reggelire csak szőlőt (30-50 dkg) fogyasszunk, mást ne együnk délig. Az ebéd legyen könnyű zöldségféle. A 2-3.héten már 3 vagy 4 étkezés kizárólag csak szőlő legyen. Az utolsó hét olyan, mint az első. Délben könnyű (ha lehet vegetáriánus) étel legyen. A napi mennyiség 2-3 kg. A szőlő étkezések között citromos-mézes vizet, teákat ihatunk.

Kiknek nem ajánljuk a kúrát?

  • Cukorbetegeknek
  • Szoptatós anyáknak
  • Bélhurutosoknak

Figyelmeztetés!

A déli államokból érkező szőlő fürtje ragyogó hatalmas szeműek. Ezeket a gyümölcsöket azonban gyakran vegyszerekkel agyonkezelt földben termelik és az érése során többféle rovarölő szerrel permetezik hetekig, sőt még a szállításkor is mindenféle viaszanyaggal szépítik. Ezért minden egyes szőlőfürtöt alaposan meg kell mosni!

Dr. Gálik Ágnes