TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Gyógyító tápanyagok

"Táplálékod legyen gyogyszered
gyogyszered legyen táplálékod"

Paracelsus

Hogyan gyógyítjuk a bélbetegségeket fitoterápiával

Szervezetünk emésztőrendszere egy átalakító csőrendszer, amelyen keresztül az átáramló nyersanyagok, átalakításra kerülnek. A táplálék szempontjából az első fontos feladat a megfelelő tápanyag bevitele, a második szempont a kalória. Előfordulhat, hogy valaki magas kalóriatartalmú tápanyagot fogyaszt, mégis éhen hal, mert a szervezet nem jut a megfelelő tápanyaghoz, vagy fordítva is igaz.
A fontosabb táplálékot tartalmazó tápanyagok: fehérjék, szénhidrátok, zsírok, víz, sók és vitaminok egy ideig raktározásra kerülnek, majd az emésztőrendszer más szakasza ezeket előkészíti az emésztésre, majd a felszívásra, amit a szervezet hasznosít, energiát és egyéb életfontosságú anyagokat nyer belőle. A másik meg nem emészthető részéből salak és méreganyagok keletkeznek, melyek eltávoznak, ezért nem betegítenek meg bennünket.

Ha elhanyagoljuk szervezetünket, ha túl sok méreganyag keletkezik, halmozódik fel és eltávolításuk valamiért nem lehetséges, szerveink toxikus elszennyeződött telephellyé válnak.

Bélrendszerünkben lazajló bomlás, fermentáció, és rothadás során keletkező méreg anyagok bejutnak a véráramba, és így fogják mérgezni szerveinket, amitől azután különböző betegségek alakulnak ki. Minden szervünk előbb-utóbb öregebbnek fog látszani, pusztulni fog.
Már Hippokrátész, a híres gyógyító is úgy vélte, hogy az öregedés és a halál is a belekben kezdődik.

  • Károsítják a szívünket, keringésünket, rontják vérünk összetételét, így bőrünk sárgás, beteges színű lesz, izületeink merevvé fognak válni.
  • Károsítják a tüdőnket, ennek következtében gyengékké, kedvetlenné válunk.
  • Károsítják idegrendszerünket is, amitől aztán ingerlékennyé, szorongóvá, feszültté depresszióssá válunk.
  • Károsítják emésztőrendszerünket, amitől felfúvódunk sokat fáj a gyomruk, alig tudunk valamit enni.

Szeretnénk a tüneteket enyhíteni, elkerülni az antibiotikumokat, az erős gyógyszereket.

Ismerjük meg emésztőrendszerünket, amely három szakaszra oszlik (elő, közép, utóbél) Az előbélhez a szájüreg, a garat, a nyelőcső és a gyomor, a középbéli szakaszhoz a vékonybél, az utóbélhez a vakbél, a vastagbél, (colon) melynek van egy felszálló, egy hartánt és egy leszálló ága, és a végbél tartozik.
A gyomorban a táplálék általában 2-6 órát tartózkodik.
A középbélhez (5,5-6 m hosszú és 200m2 felületű) tartozik két nagy mirigy, a máj (epe: 500-700 cm3/nap a májból epevezetéken az epehólyagba kerül) és a hasnyálmirigy (váladéka a hasnyál: 800-1500 cm3/nap). Ebben a bélszakaszban történik az emésztés és a felszívódás. Itt kb. 5 órát tartózkodik a tápanyag A bélbolyhok erein keresztül a megemésztett alapanyag a májkapu éren keresztül a májba kerül felhasználásra. A vékonybél mozgásai keverik a tápanyagot, de van u.n. szegmentáló mozgása is (nem továbbítja, hanem helyben keveri a béltartalmat, helyben összeszűkül, elernyed). Az rövidebb szakaszokon 1-2cm/s sebességgel, az egész vékonybélen 10cm/s sebességű hullám halad át. Az utóbbit rohamperisztaltikának hívjuk.

Az utóbélhez (1,5m) (kb. 24 órára van szükség ahhoz, hogy az anyag péppé alakuljon) tartozik a vakbél a féregnyúlvánnyal, ami fontos nyirokszerv. A vastagbél a felszálló, haránt és a leszálló ága, mint egy keret veszi körül a vékonybelet.
Az itt lévő mirigyek már csak nyálkát termelnek, megkönnyítve a bélsár továbbhaladását. Itt már emésztés nem történik, csak maradék víz nagy része és jelentős ásványi anyag szívódik fel. A vastagbél felső 2/3-ból származó anyagok a májkapuérbe, az alsó részéből a nagyvérkör vénás keringésébe kerülnek. Ez teszi lehetővé, hogy egyes gyógyszereket a máj kihagyásával lehessen bejuttatni a végbélen keresztül.
Az itt zajló folyamatok fontos résztvevői az itt élő szimbionta bélbaktériumok (az elő- és középbélben a kedvezőtlen körülmények miatt kevesebb van) tömegesen fordulnak elő. A széklet szárazanyagtartalmának 1/3-a baktérium (gr-ként 1 milliárd sejt). Ezek a bélbaktériumok (pl. az Escherichia coli, Enterobakter sp. Lactobacillus sp.) az emészthetetlen növényi rostanyagokat, valamint a vastagbélbe jutó egyéb szereves vegyuleteket elbontják, átalakítják, így keletkeznek a bélgázok.
A bélbaktériumok néhány vitamint is termelnek (B-vit, K-vit: itt a K2-vitamin képződik a csecsemő vastagbelében néhány nap alatt kialakul az a baktériumflóra, ami már elkezdi ennek a vitaminnak a képzését, a K1-et a táplálékkal) Ezért kell pótolni a nagy hatású antibiotikumokkal kiírtott bélbaktériumokat.
A vastagbél mozgása a tápcsatorna többi szakaszához képest kevésbé dinamikusak. A perisztaltikus és szegmentáló mozgás időnként alakul ki, de utána tartósan szünetel. A béltartalmat az ún.tömegperisztaltika tobábbítja a végbél felé.Ekkor a símaizmok hosszabb szakaszon húzódnak össze. A széklet ürítése bonyolult reflexfolyamat,amit főleg a bélsár nyomása vált ki. Ez egy-két éves korunkban alakul ki, és bizonyos mértkig befolyásolni tudunk. A végbél belső, külső záróizmának elernyedése közben a végbél ürítő perisztaltikája közben a hasizom és a mellüreg együttes nyomása távolítja el a székletet.

Az emésztési zavarok és az emésztőszervek megbetegedéseinek három kiváltó oka van:

  • táplálkozási hibák: ezek megváltoztathatók
  • erős hatású gyógyszerek : a májra, gyomorra és a bélre, közvetlenül fejtik ki káros mellék hatásaikat: önmagukat kell, hogy negligálják!
  • a stressz: minden esetben jobban lehet kezelni természetes gyógymódokkal, mint gyógyszerekkel

A leggyakoribb panaszok csoportja:

  • Bélbetegségeknél alkalmazható növények:
    Túlzott bélgázképződés: Puffadás
    Görcsoldás
    Vékony-, vastagbélgyulladás
    Aranyér
    Bélférgesség
  • Funkcionális bélműködési zavarok:
    Émelygéssel, hányással járó hasmenések
    Székrekedés (obstipáció). Legelterjedtebb emésztési zavar, a lakosság 10%-a szenved
  • Gyomor és bélnyálkahártya gyulladás kezelésében hatásos gyógynövények:
    Gyomornyálkahártya-gyulladás
    Bélnyárkahártya-gyulladások (vastagbél-gyullad. Crohn-betegésg)
    Gyomor-
  • Máj-, epe- hasnyálmirigy-működést befolyásoló gyógynövények

Dr. Gálik Ágnes