A hideg téli napokon gyakrabban fordulnak elő hűléses, náthás megbetegedések. A szervezet első védelmi vonala az orr- és a torok nyálkahártyájának parányi csillóinak állandó csapkodásával taszítja, hajtja kifele a szennyező anyagokat, a levegőben lévő vírusokat, baktériumokat. A csillóknak a szennyezett, vírusokkal fertőzött környezetben folyton túlmunkát kell végezniük. Nem csoda hát, ha időnként nem győzik a munkát, lecsökken a kórokozókkal szembeni ellenállás, az immunrendszer gyengül, elkezdődik a náthás időszak és utat engednek az orr-, és a torok rendellenességeknek.
A megfázás nem mindig előzhető meg, de ha immunrendszerünket megerősítjük, könnyebben megbirkózhatunk a tünetekkel. Kutatások bizonyítják, hogy stressz állapotban is nagyobb a megfázás valószínűsége.
Ha már meg van a baj és náthásak leszünk, fejfájás, hőemelkedés, hidegrázás, levertség jelentkezik. Pihenjünk, ne együnk nehéz ételeket, tartózkodjunk melegben, ne dohányozzunk és gondoskodjunk a szoba párásításáról. Együnk sok gyümölcsöt, narancsot, mandarint, citromot, ananászt, grépfruitot.
Olyan gyógyteákat igyunk, melyek a baktériumokat, vírusokat megölik, beborítják, nyugtatják a nyálkahártyákat!
Hársfa- és bodzavirág keverékéből készítsünk teát. Kevés mézzel édesíthetjük és melegen igyuk meg. Utána feltétlenül bújjunk ágyba, s alaposan takaródzunk be. Az izzadás elősegíti a gyógyulás folyamatát! A keverékből egy evőkanálnyi mennyiséget egy csésze ( 2,5dl) vízzel forrázunk le, majd 5-10 percig hagyjuk állni. Minél forróbban isszuk a teát, annál erősebb az izzasztó hatása.
A bodzavirágból főzött tea megfázás esetén inhalálószerként is előnyösen használható. Az immunrendszer erősítése céljából a hársfavirágtea bármikor fogyasztható.
Az egyik legősibb gyógynövény a kerti kakukkfű. Nyálkaoldó és köptető hatása van, de fürdővízben is hatásos ( 2 csészényi kakukkfüvet 2l forrásban lévő vízben leforrázunk, 10 perc után leszűrjük , a kádba öntjük majd meleg vízzel feltöltjük). 20 percig tartózkodjunk benne. Sokan esküsznek rá, hogy ha kilépünk a kádból nem kell megtörölközni, hanem jó meleg fürdőköpenybe burkolózva bújjunk ágyba és nyakig takarózzunk be. Egy óra nyugalom után utóizzadás következik be. Ez nagyon fontos, mert e nélkül az egész procedura semmit sem ér! A kakukkfű vérkeringés pezsdítő is, naponta csak egyszer alkalmazható.
Az illóolaja felszabadul, és a bőrön keresztül fejti ki hatását. Egyidejűleg a gyógyító gőzök a felsőlégutakon keresztül az orr- és a garatüreg begyulladt nyálkahártyájára jutnak és ott fejtik ki antibakteriális hatásukat.
Az akut náthát is ily módon enyhíti a fürdő. A köhögés esetén nyálka és görcsoldó hatású.
Ha megemelkedik a test hőmérséklete, gondoskodjunk a láz csökkentéséről!
A 2-3 fokkal történő hőemelkedés a vírusok, baktériumok megsemmisítésére való, ezzel is beindul a gyógyulási folyamat! Ne nyomjuk el a lázat (persze a 39-40 fokos láz már veszélyes, ha nem tudjuk csillapítani, akkor orvosra van szükség)!
Lázcsillapításra alkalmazhatjuk a fűzfa- nyírfakéreg főzetét, ami szalicilsav tartalmú.
Fontos a megfelelő folyadék utánpótlás! Igyunk sok mézzel édesített csipkebogyó teát, citromlével ízesített mézzel dúsított csalánteát, vagy C-vitaminban gazdag gyümölcslevet.
Ha eldugul az orrunk, orrkenőcsöt mi magunk is készíthetünk: kb. kávéskanálnyi vazelinbe keverjünk pár csepp borsmenta illóolajat és ezzel kenjük be az orr külső és belső gyulladt részeit.