TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Gyógyító tápanyagok

"Hogyha izgatószerekkel erősítjük magunkat,
valójában aláássuk egészségünket és életerőnket.
Csak mérgek nélkül termesztett élő táplálék segíthet rajtunk!"

Ann Wigmore

Közönséges búza (Triticum aestivum)

A helyes táplálkozási szokások alapvetően jó irányba befolyásolják közérzetünket, teljesítőképességeinket. A növények valóságos tárházai a gyógyító, a betegségeket megelőző és egyben tápláló anyagoknak. Akik törődnek egészségükkel és természetes erősítőszerekre vágynak fogyasszanak csírákat.

A házilag csíráztatott zöld növények hatalmas energiabombák, vitaminszükségletünk egyik gazdag forrásai lehetnek. A szükséges vitaminok mellett jelentős ásványianyag tartalmuk is kedvezően befolyásolják szervezetünk fertőzésekkel szembeni védekező képességét. Csíráztatásra legalkalmasabb a búza. Erre a célra a bioboltokban kapható nem csávázott magvakat használjunk.

A közönséges búza (triticum aestivum) egyszikű, egynyári növény, a pázsitfűfélék családjába tartozik. Összetett virágzata a kalász. Termése szemtermés, mely érés után lehet csupasz vagy toklászokkal, pelyvalevelekkel burkolt. A száraz mag jelentős részét a szénhidrátok közül a keményítő teszi ki. A búzaszem kémiai összetétele főként abban tér el a többi gabonáétól, hogy azoknál több fehérjét tartalmaz, és fehérjéjének jelentős része a vízben oldható sikérfehérje, melynek köszönhető, hogy kenyeret vagy más könnyen emészthető táplálékot lehet készíteni belőle.

A száraz búzaszem a csírázóhoz képest nem él, csupán az életlehetőség rejlik benne.

A csíráztatott búza összetétele

A száraz búzaszem anyagai csírázáskor aktiválódnak.

A búzacsíra kivételesen gazdag ásványi anyagokban, nemcsak foszfort, magnéziumot, kalciumot, káliumot, hanem nyomelemeket, vasat, mangánt, rezet, jódot is tartalmaz. Fehérjéje, zsírja és szénhidrátja könnyen emészthető. Telítetlen zsírsavakat is tartalmaz, melyek az érelmeszesedés megelőzésére és kezelésére alkalmasak. Az állati fehérjékhez hasonló arányban fordulnak elő benne aminosavak. Igen gazdag vitaminokban is. Tartalmaz A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B10- (folsav) és E-vitamint. A csírában zsír is előfordul a zsírban oldódó A-, K- és E- vitamin felszívódásához.

Hogyan csíráztassunk?

A magvak csíráztatását lapos edényben, tepsiben, tálcán végezzük. A magokat először alaposan mossuk meg. Az idegen anyagok a mosóvíz felületén összegyűlnek, így könnyen leönthetők. Amíg a csírák nem zöldülnek, az edényt borítsuk le átlátszó fóliával. Naponta többször mossuk át, amíg a víz tiszta nem lesz. Ez azért szükséges, mert a csírák meleg helyen hamar penészednek. A penészes csírákat dobjuk ki, étkezésre alkalmatlan!

Ha a búza csíraképes, 24 óra múlva apró fehér csírák jelennek meg. Így is fogyasztható, de a búzaszemek még kemények. Ha még tovább hagyjuk állni (24- 48 óráig) akkor a csírák tovább növekednek. Ekkor már a búzaszem malátázódik, édesedik, egyre puhábbá válik, zöld hajtássá alakul. A fóliát távolítsuk el az edényről, de öntözzük, hogy ki ne száradjon.

Legelőnyösebb fogyasztani akkor, amikor a nagysága néhány mm-től 1/2 cm hosszúságot ér el. Összeaprítva müzlibe, salátákba vagy más ételekbe is keverhető.

Ha hagyjuk tovább növekedni a csírát, klorofill tartalmú búzafűvé fejlődik. Naponta ollóval vágjuk le Az így összeaprított füvet fogyaszthatjuk bármilyen étel mellé.

A búzafűből prés segítségével levet is nyerhetünk. Mivel a lé gyorsan romlik, ezért frissen fogyasszuk el. Naponta 2 dl búzafű lé megivása javasolt. Szervezetünk manapság nehézfém maradványokat is tartalmaz, ennek kitisztításában is nagy szerepe lehet a búzafű lének. Egyik leghatékonyabb méregtelenítő ital. A búzafűnek nagy tápanyag- és hatóanyag tartalma van, ami a betegségek megelőzésére és gyógyítására, az egészség megerősítésére és fenntartására kiválóan alkalmas.

Alkalmazása

A friss búzafűlevet üres gyomorra kell inni és javasolt utána pár percet lepihenni, hogy kedvezően felszívódhasson, ezután csak fél óra múlva együnk.

A csíráztatott búza, a búzafűlé fogyasztása ajánlott

- Bőr-, légúti betegségek esetén

- Fáradtság, idegrendszeri problémák

- Bél-, májbetegségek esetén

- Hajhullás, impotencia, izületi gyulladás, hólyag- és vesepanaszok esetén

- Biztonságos és hatásos fogyókúrás szer is.

- Előnyösen befolyásolja a vérsejtek, a csontok, a mirigyek, az izmok működését is.

- Az immunrendszert is komolyan erősíti és csökkenti a rákos megbetegedés lehetőségét

Milyen más magvak csíráztathatók még?

Zsázsa, mustár, bab, borsó, lencse magvakat a búzához hasonló módon csíráztatjuk. Amikor a csírák zöldülni kezdenek már fogyaszthatók. Kitűnő salátákat is készíthetünk belőlük.

Hogyan juthatunk még energiához?

A kertben vagy a kirándulások során, keressünk duzzadó rügyeket, amit szintén megehetünk. A legfinomabbak a gyümölcsfák rügyei, de a fenyőbimbó is érdekes pikáns ízű. Az igazi csemege az ibolya virága, persze csak az, amit mi szedünk. Zöld saláta levélen különösen szép színfoltja a vasárnapi ebédnek.

Dr. Gálik Ágnes