Az ősz kínálata:
A gyökerek csodálatos hatása reumára, fekélyre, bőrsérülésre
“Még fény ölel, remegő sugarak
De szél jár és levelek hullanak.”
Áprily Lajos: November
A természet téli álomra készül. Amit csak lehetett már minden ajándékát begyűjtöttünk. Virágokat, leveleket, gyümölcsöket, zöldségféléket, melyek mind áldásos hatásúak szervezetünk számára. De még ilyenkor is kínálja gyógyerejét a természet!
A házipatika elengedhetetlen gyógynövényei a tavasszal és késő ősszel szedhető fekete nadálytő- és a bojtorjángyökér.
A fekete nadálytő (Symphytum officinale) liláspiros harangszerűen bókoló virágjaival, szőrös szárakkal és levelekkel hívja fel magára a nedves helyeken, folyóvizek partján, réteken kirándulók figyelmét. Nagy, erős, ágas-bogas gyökérzetét gyűjtik, melyeket porrá, lisztté őrölnek. Fő hatóanyaga az allantoin, a szövetépülés előmozdítására, a betegségek vagy traumák okozta sérülésektől szenvedő test bármely részének gyógyítására alkalmas. A fekete nadálytőből készült főzettel átmosva, vagy azzal átitatott kötéssel a sebek váladékozása és gennyesedése megszűnik. A sebek széleit körömvirágkenőccsel kenjük. Még az elfekélyesedett és krónikusan gennyező sebek is behegednek.
A borogatást úgy készítjük el, hogy 50- 100 g fekete nadálytőlisztet kevés olajjal egy tálban forró vízzel péppé keverjük. A langyos pépet rákenjük a beteg testrészre és egy kis frottírtörülközővel befedjük. Az egészet kötéssel rögzítjük és egy-két órán, vagy egész éjjel hatni hagyjuk. A pép könnyen eltávolítható. Utána fekete nadálytő kenőccsel kenjük be. Reumás panaszoknál, izületi gyulladásoknál gerinc- és porckorongfájdalmak esetén naponta alkalmazva kiváló gyógyír.
A lábszárfekély nehéz eset, mivel ez a végtag trombózisa következtében jön létre. A fekély kialakulását megelőzi egy hosszabb ideig tartó visszérgyulladás. A végtagok megduzzadnak, vizenyősek lesznek, a bőr ezen a helyen elvékonyodik. Egy kis ütés is elég, hogy kifakadjon.
Ha sikerül behegeszteni pl. gyógynövényekkel, sajnos még akkor is hajlamos lesz a kiújulásra. Fontos a fertőtlenítés, a sterilitás betartása, mert a seb folyamatosan fertőződhet.
Sebtisztító, összehúzó és sebhegesztő gyógynövényekből:
200 g apróbojtorján gyökér
100 g feketenadálytő gyökér
50 g tölgyfakéreg
50 g orbáncfű
50 g körömvirág
A gyökereket, a kérget aprítsuk fel. Majd az összes mennyiséget egy nagy üvegbe tegyük bele, keverjük jól össze. Vegyünk ki belőle 4-5 evőkanálnyi mennyiséget, 10 percig főzzük 1,5 l vízben. Aztán szűrjük le, hagyjuk lehűlni, és kb. 15 percig fürdessük benne a sebet.
Ez a gyógyvíz úgy kitisztítja, hogy pár napon belül szép rózsaszínűvé válik a seb közepe, a sarjszövet képződést segíti. Eltávolítja az amúgy is elhalt szövetdarabokat.
A seb körül lévő kemény duzzanatot feketenadálytöves, körömvirágos és gesztenyéstermés kivonataiból készített krémekkel masszírozzuk. Éjjelre pakolást végezhetünk, hogy ezzel biztosítva legyen a vérkeringés ezen a zónán.
Hogyan készítsünk kenőcsöt?
- 30 dkg disznózsírt kb. 70 fokra felmelegítünk, A fekete nadálytőgyökér lisztjéből tegyünk bele 2-3 evőkanál és 2 órán keresztül tartsuk forrón. (Ha van körömvirág és lereszelt gesztenye termés, akkor együtt is lehet használni.) Leszűrjük és jól zárható tiszta tégelyekbe öntjük, a hűtőszekrényben tároljuk.
- Kozmetikai célokra is fel lehet használni, kiváló bőr- és szemránckrémet, olajat is készíthetünk belőle.
Belső alkalmazását nem javasoljuk, mert benne a pyrrolizidin-alkaloida a májra nézve toxikus.
Utak mentén, erdőszegélyeken, ligetekben , emberi települések közelében található a két éves erőteljes növekedésű Közönséges bojtorján (Arctium lappa). Törzse többágú, levelei tojás alakúak. Minden ága szúrós virágban végződik, amely sok kis bíborszínű virág összessége. Szintén a gyökerét használják, mely alig elágazó, 20-25 cm nagyságú. Kívül szürkésbarna, belül szürkésfehér színű. Hatóanyaga főleg az inulin, illóolaj, keserűanyag. A népgyógyászat régóta használja. Külsőleg az ekcémás bőrfelületek kezelésére, a fejbőr korpásodásának meggátlására alkalmas. Hajápolók alkotórészeként, a hajhullás csökkentésére is jó, olajos vagy szeszes kivonatok formájában.
Hogyan használjuk?
- Az apróra őrölt gyökeret 3 órán keresztül étolajban áztatjuk kb. 30-40 oC-on. Szűrés után felhasználható ekcémás bőrbetegségek esetén vagy hajolajnak, különösen a fejbőr korpásodása esetén.
- Hajszesz készítésekor egy evőkanál gyökeret egészségügyi szeszben (40 fokos) áztatunk egy napig, szűrés után használható.
- A gyökér vizes főzete zsíros fejbőr kezelésére alkalmas. Csökkenti a hajhullást. Két kávéskanál aprított szárított gyökeret fél liter vízben áztatunk, majd felforraljuk és 15 perc múlva szűrjük. A hajmosó vízhez kell elegyíteni.
- Teakeverékben is felhasználható, mint anyagcsere javító, máj-, epebetegek számára. Reuma ellen és húgykőoldó hatásáért is szívesen alkalmazzák.