Egyre gyakrabban fordulunk a természet világából származó természetes gyógyító-, erősítőszerekhez, a gyógynövényekhez. A betegségek megelőzésében, leküzdésében a természet szinte tálcán kínálja a lehetőségeket, csak le kell hajolni érte. A hazai gyógynövények között az immunrendszer erősítésében a homoktövis és a bíborkasvirág kiemelkedő helyet foglal el.
A Homoktövis (Hippophae rhamnoides) jellegzetes 2-3 m magasra növő tövises cserje. Főleg parkokban, egyes folyóvizeink mentén, hordalékos, köves vagy agyagos területeken (Alföld- Duna-Tisza mentén) fordul elő. A káposztásmegyeri dombokon található populációja védelem alatt áll. Díszcserjeként is termesztik, de homokos területekre is telepítik, mert homokkötésre kiválóan alkalmas.
A homoktövis levelei hosszúkásak, lándzsa alakúak, ép szélűek. Levélhónaljban nyíló apró sárga virágai márciustól májusig nyílnak, melyek csomókba szerveződnek. A „homok aranyának” nevezett narancssárga színű, borsónyi nagyságú termésének egy magja van. Gyógyításra a terméshús kivonatát, a hidegen sajtolt olaját használják, melyet a tibeti gyógyítók már több mint ezer éve alkalmaznak. Leveleiből főzött tea általános roboráló hatással rendelkezik.
Álbogyó termése nagy mennyiségű C-vitamint (0,2-1%), E-vitamint (0,1%) és a-provitamint (kb: 0,25%), B- és F-vitamint tartalmaz. Jelentős a vízben oldódó sárga flavonoid, a zsírban oldódó karotin, zsírosolaj valamint szerves sav és cukor tartalmuk. Ezen kívül jelentős az ásványanyag (Ca, Mg, Zn) összetétele.
Termését az érés elejétől gyűjtik az első fagyokig. A homoktövis immunerősítő hatása mellett egyéb gyógyhatásai is ismertek: – a nehezen gyógyuló sebeket, fagyási sérüléseket kiválóan gyógyítja
– zsíroldó hatású, fokozza az anyagcserét, ezáltal segíti az optimális testsúly megtartását
– gátolja a tumorok növekedését, enyhíti a rákos betegek sugárterápia során létrejött kellemetlen tüneteket
– antioxidáns hatású, védi a májat
– jó hatású a gyomor- és nyombélfekélyekre
– meggátolja a hajhullást, és csökkenti a ráncok kialakulását, ezáltal késlelteti az öregedést
– javítja a szívműködést
– bőrfestékek alapanyagául is szolgál
Bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) Európában vadon nem terem, ezért sok kertben szép és mutatós dísznövényként is nevelik. Virágzatuk kúp alakú, a csöves virágok bíbor színűek. Júniustól szeptemberig virágzanak.
Gyógyászati célokra hol gyökerét, hol az egész növényt használják. Ezekből főleg alkoholos kivonatot készítenek.
A növény számos módon küzd a fertőzések ellen. A kasvirág a fertőzést okozó vírusok, baktériumok, gombák sok fajtáját pusztítja el. Sikeresen alkalmazható
– megfázás, influenza, mandulagyulladás, hörghurut,
– sérülések,
– pikkelysömör,
– fülgyulladások esetén.
Tartalmaz egy természetes antibiotiukumot (echinakozid), amely hatásában hasonlít a penicillinre. A kasvirág megvédi a szöveteket a támadó mikroorganizmusok rohama ellen. Legfontosabb hatóanyaga az arabinogalaktán nevű szénhidrát, mely rákötődik a szervezetbe bekerülő idegen betolakodókra. Odavonzza a fehérvérsejteket, fokozza azok szaporodását, ezzel növelve a szervezet ellenálló képességét. Fontos szerepe van az AIDS – elleni kutatásokban, reumatikus izületi gyulladások kezelésében és ígéretes a rák elleni hatása. Fekete gyökeréből borogatást készítenek mindenféle sérülésekre, rovarcsípésekre.