TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

„A természet varázsát ontja bőven:
a fűben, virágban és a kőben.
Ó nincs a földön oly silány anyag
Mely így vagy úgy ne szolgálná javad.
De nincs oly jó, melyben ne volna vész,
Ha balga módra véle visszaélsz!


Shakespeare

Fehér fagyöngy

Nincs még egy olyan növény, melyet annyi titokzatosság lengene körül, mint a fehér fagyöngyöt. Mivel az ég és föld között terem, mindig különleges tulajdonságokkal ruházták fel. A görög mitológiában is jelen volt, mert örökzöldje a tavasz visszatértébe vetett reményt tartotta fent. A kelta druidák – más népekhez hasonlóan - szent növényként ismerték, mert mikor minden növény téli álomba merül, ez zöldell, mintha az életerő belé vonult volna vissza.

A régi magyar füvészkönyvekben megtalálható népi elnevezései: gyöngybuckó, enyvesbogyó, gyöngyös madárlép. A fehér fagyöngy fásszárú, örökzöld, félélősködő növény, mely különböző fák ágai között telepszik meg, azok kérgébe ereszti gyökerét és gömbölyű 60-100 cm átmérőjű bokrokat képez. Villásan elágazó szárain a levelek átellenesek, vastagok, bőrneműek, épek, lándzsa alakúak. A termés kb. 5 mm átmérőjű fehér vagy halványsárga, áttetsző, gyöngyszerű álbogyó, benne egyetlen enyves maggal. A madarak fogyasztják és terjesztik, a magvak a fák ágain csíráznak. Márciusban - áprilisban virágzik.
A fakín vagy sárga fagyöngy szintén fán lakó növény. Álbogyói sárgák. A fehér fagyöngytől eltérően leveleit ősszel lehullajtja. Kizárólag a fehér fagyöngy levelei és hajtásai tartalmazzák a gyógyító drogokat. Gyűjtéskor vigyázni kell, hogy se a terméseket, se a 0,5 cm-nél vastagabb ágrészeket ne szedjünk össze. Szobahőmérsékleten szárítjuk.

Hatóanyagainak összetétele függ a gazdanövénytől és a drog gyűjtésének körülményeitől. Legtartalmasabb az almafán élő fehér fagyöngy. Hatóanyagai erős hatású polipeptid keverékeket (viszkotoxinokat), flavonoidokat, nyálkát, aromás aminosavakat, kolint, acetil-kolint, γ-amino-vajsavat tartalmaznak. Fő hatóanyaga a lektin a szervezet immunrendszerét erősíti.

Milyen betegségek kezelésére alkalmas?

- A fagyöngy a legkiválóbb szívgyógyszer és keringésjavító. Hatóanyagai az egész szervezet működését összehangolják. Az érelmeszesedés okozta magas vérnyomás csökken, az alacsony pedig emelkedik. Ezáltal a túlságosan igénybe vett szív megnyugszik és a szívműködés javul. Azok a kísérőjelenségek, amelyek a rendellenes vérnyomással kapcsolatosak, megszűnnek. Így pl. a szédülés, a fülzúgás, látászavarok.

Szívidegesség elleni egyéb teákat is alkalmazhatunk.

3 Galagonya
2 Szúrós gyöngyajak
2 Fehér fagyöngy
2 Citromfű
1 Borsmenta

A keverékből egy teáskanálnyit 2 dl forró vízzel leöntünk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Lefekvés előtt, esetleg ebéd után is, egy csészével fogyasztható.
- A rendezett vérnyomás megszünteti a méh- és menstruációs zavarokat. A klimax éveiben fellépő tünetek esetén érdemes fagyöngy teát inni.
- A fagyöngytea vérzéscsillapítóként is felhasználható. Ha az elkészített teát hidegen felszippantjuk, csillapítja az orrvérzést.
- A fagyöngy a szervezet mirigyrendszerének működését befolyásolja. Cukorbetegek állapota a folyamatos teakúra hatására javulhat, jó hatással van a hasnyálmirigyre. A pajzsmirigy-túltengésnél szintén hatásos a gyógytea fogyasztása. Reggel és este 1-1 csésze teát kell meginni belőle.
- A fagyöngy alkalmas a szervezet megtisztítására, kiváló anyagcsereszabályozó szer is.

Onkológiai területen való felhasználása

Újabban, mint rákmegelőző és rákellenes szert is alkalmazzák. Vannak olyan gyógyszeripari, befecskendezésre szánt készítmények, melyek daganatellenesek, citosztatikai hatást fejtenek ki. Javítják a daganatos betegek általános állapotát, megakadályozzák a metasztázisok keletkezését. A fagyöngy lektin anyaga serkenti az immunrendszer sejtjeinek működését, ami a szervezet védekező rendszerét erősíti. Hatására fokozódik a fájdalomcsillapító és hangulatjavító endorfinok termelése. Egy évben legalább egyszer ajánlatos 4 hetes napi két csésze fagyöngytea kúrát alkalmazni.

Hogyan készíthetjük el a teát?

A fagyöngyteát kizárólag hidegen készítjük. 2 kávéskanál szárított fagyöngyöt 2,5 dl vízben szobahőmérsékleten áztatjuk estétől reggelig. Szűrés után a vizes kivonat felét reggel fogyasztjuk éhgyomorra, reggeli után a másik felét. Esetleg aznap még egy adag fogyasztható.

VIGYÁZAT!

Mivel erős hatású növényről van szó, öngyógyításra csak szakember felügyelete mellett használható! Gyermekeknél tilos alkalmazni! Terhes és a szoptatós nők, vagy akik MAO-gátlókat szednek, kerüljék! Túlzott adagokban való fogyasztása rendkívül mérgező, májkárosodás, érzetvesztés és bénulás léphet fel. Kiváltképpen veszélyesek a bogyók, ezért csak a növény zöld részeit – levelét, szárát- használjuk fel!

Dr. Gálik Ágnes