TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

„Nincs más betegsége a testnek,
csak az, ami a szellemből ered.”

Szókratész

Elmeélesítés

Testünk nem elszigetelt rendszer. Amit gondolunk, és ahogyan érzelmileg reagálunk, az határozottan befolyásolja a fizikai egészségünket. Az ember egész életen át tanul, információt és tapasztalatokat gyűjt, raktároz. Ilyenkor feltehetően megváltozik az agyban az idegimpulzusok útvonala. A hosszabb távú memória tartósabb nyomot hagy az idegrendszerben, megváltozik az idegsejtek egymáshoz kapcsolódásának módja. Az emlékezetet sokféleképpen lehet fejleszteni, élesíteni.

Az emberi agy a számítógéphez hasonlítható. A "jó memória" mindkét esetben feltételezi az adatok sikeres bevitelét, tárolását és visszanyerését. A látott, hallott, érzett dolgokat az agy nem fényképszerűen, és meghatározott helyeken, hanem nagyon sok idegsejtben kódolja.
A szellemileg friss emberek lényegesen tovább élnek az átlagosnál, jobban érzik magukat, elégedettek, és környezetük is nagyra becsüli őket. Sajnos idővel romlik agyunknak az a képessége, hogy gyorsan össze tudja kapcsolni az új, és a már ismert információt. Ha úgy érezzük, a memóriánk már nem a régi, hol ezt, hol azt felejtjük el, nem kell kétségbeesni. Szerencsére agyunk megfelelő életmóddal, táplálkozással egész életünk során karbantartható, sőt fejleszthető.

Ahhoz, hogy az emberi élet végső határáig meg tudjuk őrizni testi és szellemi frissességünket, minél több biológiailag aktív anyagra szükségünk van.

  • Kínából Európába került Páfrányfenyőt (Ginko Biloba) már régóta a szellemi frissesség védelmezőjének tartják. A legrégebbi idők óta fennmaradt ősi növény a földön. India hagyományos ajurvédikus gyógyítói a hosszú élettel hozták összefüggésbe és állítólag a hosszú életet ígérő varázsitalnak volt alkotórésze. Európába az 1730-as években került, s manapság a mérsékelt égöv utcáinak és parkjainak népszerű díszfája. Kétlaki növény, azaz a hím és női virágok külön növényen jelennek meg. A női egyedek sárga magja, melyet húsos burok vesz körül, ehető és gyógyító hatású.

Gyógyhatásai:

Mivel az életkor előrehaladtával egyre kevesebb vér áramlik át az agyon, ezáltal az agysejtek kevesebb tápanyaghoz jutnak.
- Tanulmányok támasztják alá, hogy a páfrányfenyő jelentősen megnöveli a vér mennyiségét az agyban. Ahogy az agy vérellátása javul, úgy javul az emlékezőképesség és a szellemi teljesítmény is.
- Növeli a szívizmok vérellátását is, csökkentve az infarktus veszélyét.
-A páfrányfenyő javítja a hímvessző vérellátást is, ezáltal csökkenti az impotenciát.
- Az aszpirinhez hasonlóan gátolja a vérrögképződés veszélyét.
-Antioxidáns hatással is rendelkezik, mivel semlegesíti a káros hatású szabadgyököket, s így védi a sejteket.
-A szem ideghártyáján létrejött működésromlás következtében létrejött foltokat is csökkenti.
- Mivel a páfrányfenyő javítja az agy vér- és ezzel együtt az oxigénellátását is, ezért azoknak is javasolják, akiknek az agyi verőerei érelmeszesedés miatt beszűkültek.
-Az agy csökkent vérellátása több-kevesebb szerepet játszik az Alzheimer-kór, emlékezetvesztés, a szorongás, a fejfájás, a depresszió, a zavartság, a fülcsengés és a szédülés kialakulásában. A páfrányfenyő mindezeket a problémákat enyhíti.

Alkalmazása:

Olyan készítményeket használjunk, amelyek koncentrált kivonatot tartalmaznak. Az emlékezőképesség növelésére és a vérkeringés fokozására naponta 120 mg páfrányfenyő kivonatot használjunk három adagra eloszlatva 6-12 hétig.

  • Ginszeng gyökér (Panax ginszeng) más néven ázsiai, kínai vagy koreai ginszeng legismertebb ázsiai gyógyszer, s a világ egyik legrégibb gyógyhatású növénye. Már a legrégebbi írások is megemlítik a csodagyökeret, melynek neve "embergyökér". A ginszenget az ég adományának tekintették. A növény gyógyhatású része az igen lassan fejlődő gyökér. Sokszor négy-hat évet is kell várni a begyűjtésére, amikor a gyökér ginszenozid tartalma eléri a maximumát. A ginszenozid nem más, mint a ginszenggyökérben lévő aktív hatóanyag, melyből összesen 13 féle létezik. A ginszenozidon kívül tartalmaz még vércukorszint csökkentő panaxant és az immunrendszert erősítő összetett cukormolekulákat, ún. poliszacharidokat is tartalmaz.

Gyógyhatásai:

- Imunerősítő, antioxidáns -Kimerűltség és túlterhelés ellen kitűnő szer, hatásos hosszan tartó betegségekből való lábadozás időszakában is.
- Segíthet a szervezet stresszhormonjainak a szabályozásában is, és segíti az agyban lévő agyalapi mirigy és a hipotalamusz, valamit a vese csúcsán elhelyezkedő mellékvese működését.
- Az endorfin, az agy "boldogsághormon" termelését is fokozza.
-Segít az impotencia leküzdésében, javítja a hímvessző vérellátását és ezáltal képes merevedést kiváltani. A steril férfiak számára is gyógyírként szolgálhat, mivel növeli a tesztoszterinszintet, és fokozza a hímivarsejtek termelődését.

Alkalmazása:

Általános egészségmegőrzéshez vagy fáradtság ellen szedjünk naponta egy vagy két alkalommal 100-200 mg ginszenget.

  • Fekete áfonya (Vaccinum myrtillus) gyümölcse is jó hatással van a rövid távú emlékezetre. Mivel fekete áfonyában található antocianidinek javítják a hajszálerekben és általában az erekben a vérkeringést, a gyümölcs kivonata kiváló azoknak is, akiknek a végtagjaikban rossz a vérkeringés. Jó hatása miatt a visszér és az aranyér kezelésére használják. Az időskorban kialakuló látáscsökkenést okozó betegségeknél is használják.

Alkalmazás: a normál adag: 40-től 160 mg napi két - három alkalommal 2-3 hónapig.

Agyműködést serkentő teakeverék:

orvosi zsálya ...........................2 rész
rozmaring.................................3 "
bazsalikom...............................3 "
macskagyökér..........................1 "

Keverje össze a komponenseket a megadott arányban, tegyen ebből a keverékből 1 kávéskanálnyit 1 csészébe, forrázza le 2,5 dl vízzel. 10 perc állás után szűrje le.
Naponta 3X1 adagot lehet inni 6 hétig. 3-4 hét szünet után ismételhető.

Mit tehetünk még szellemi frissességünk megőrzése érdekében?

  • Erősíti szellemi képességeinket, ha a dolgozószobában, aromamécsesbe néhány csepp borsmentaolajat teszünk. A vizsgálatok alapján akár húsz százalékkal is javíthatja koncentrálóképességünket.
  • A fokhagyma javítja a vérkeringést, iktassunk be étrendünkbe naponta zúzott gerezdet vagy vegyük be kapszula formájában.
  • Leuzea (Leuzea rhapontica) gyökeréből készített alkoholos kivonattal a szellemi és a fizikai fáradtság egyaránt leküzdhető, javítja a stressztűrő képességet és a memóriát. Az alkoholizmus gyógyítására is használják. Enyhén izgató hatása miatt üdítőitalok készítésére is felhasználják.
  • Mindig tanuljunk! A rendszeres tanulás elősegíti az agyban az idegsejtek közötti kapcsolatokat, és megnöveli az idegsejt nyúlványok számát. Ezeknek nagy szerepe van, hogy agyunk később is megőrizze rugalmasságát.
  • Gondot okozhat az alváshiány!
  • Fontos a rendszeres mozgás! A mozgáshiány esetén az agy nem kap elegendő oxigént, csökkeni fog a kapacitása. A kialakult érelmeszesedés, az elhízás, a magasvérnyomás, a dohányzás és a magas koleszterinszint is csökkenti az agy működését.
  • Higgyünk önmagunkban! Szellemi erőforrásainkat a stressz, a szorongás, a feszültségek lemerítik.

Az emlékezetzavarban szenvedő embereknél lehet, hogy csak a túl kevés folyadékfogyasztás az ok. Idősebb korban csökken a szomjúságérzés, de aki nem iszik meg naponta legalább másfél liter folyadékot, annál csökken az erekben keringő vér mennyisége. Így romlik az agy vérellátása is, ami rontja az emlékezőképességet. Ezzel ördögi kör alakul ki. A szellemi hanyatlás tovább csökkenti a szomjúságérzést, és a helyzetet csak tovább rontják a magas vérnyomás vagy szívelégtelenség ellen szedett vízhajtók. A legjobb módszer természetesen ebben az esetben is a megelőzés, tanácsos sok gyógyteát, ásványvizet és minél több gyümölcslevet inni.

Dr. Gálik Ágnes