TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Bőrápolás gyógynövényekkel a szép bőrért

A nyár a nyaralás főszezonja, ilyenkor feltölthetjük magunkat a szükséges energiákkal. Az élet alapelemei a fény, a víz és a levegő. Testünk minden egyes sejtjében komplex kémiai, fizikai, sőt lelki folyamatok sokasága zajlik. Ahhoz, hogy ez a rendszer működőképes legyen, állandó energiára van szüksége. Az egyetlen energiaforrás a napfény, amely közvetlenül kerül be a biológiai rendszerünkbe, a növényi és az állati sejtekbe.

A napfény egyik biológiai hatása a faggyú termelés csökkentése, ezért is válik be olyan jól a zsíros bőr és a csapzott frizura kezelésére. A fény hatására a bőrben lévő faggyúmirigyek termelése csökken, kevesebb faggyú jut a bőr és a hajszálak felszínére. Ennek eredményeképpen a bőr szárazabbá válik, a felszínt szél és a víz tovább szárítja. A bőr - főképp az arcbőr- kiszáradása kellemetlen húzó, viszkető érzést vált ki, és elősegítője a korai ráncosodásnak is.

Ha a bőr felszínéről hiányzik a szokásos igen vékony faggyúbevonat, a szaruréteg alattii sejtekben lévő víz is elpárolog, a bőr kiszárad. Az ilyen sejtek töpörödnek, fonnyadnak. Ennek tudható be, hogy az ilyen bőr felszíne reszelős, rugalmatlan, viszketésre és fertőzésre hajlamos.

Nagy szükség van a szarurétegbe jól felszívódó zsíros, vitamint és egyéb tápláló krémre.

Milyen gyógynövényeket használhatunk bőrünk védelme érdekében?

  • Az Aloe verát leginkább dísznövényként ismerjük, holott bizonyos aloefajoknak gyógyászati és kozmetikai alkalmazása több ezer éve ismert. Az elmúlt évtizedekben ismételten elotérbe kerültek, világszerte tudományos kutatások folytak hatóanyagainak igazolására.
    A kutatók és az orvosok egyaránt elismerik, hogy az aloe vera gélt tartalmazó készítmények nem egyenértékuek a friss növényre jellemzo gyógyító értékekkel, ezért inkább termesszük és kivonatait frissen használjuk.

Gyógyhatásai

  • Immunrendszer-erosítő
  • Baktérium-, vírus- és gombaölo
  • Gyulladáscsökkento, borfekélyek, ekcéma, borfarkas, radioaktív sugárzás okozta égések gyógyítására

Drogját levelének kivonata adja, melyet külsoleg és belsoleg egyaránt alkalmazhatunk.

Külsoleg: A 3 évnél idosebb Aloe vera húsos levelébol levágunk egy 5 cm-es darabot, hosszában kettéhasítjuk, a benne lévo kocsonyás gélt a gyógyítandó borfelületre kenjük, mely megszáradva bevonatot képez, véd a vírusos, bakteriális és gombás fertozésektol és segíti a sebgyógyulást. Jól alkalmazható herpesz, repedezett bor, ekcéma, keloidos sebgyógyulás, nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos borbetegségek ellen.

Ránctalanító krém: Ha 1-2 levél kipréselt levét megszokott arckrémünkbe keverve rendszeresen használjuk, ránctalan és puha selymes lesz arcborünk.

Belso használatra: Fogyaszthatjuk frissen préselt levét, alkoholos vagy boros kivonatát. Frissen préselt aloelébol naponta 3x1 kiskanálnyit fogyasszunk étkezések elott fél órával.
Tipp: Akinek a nyers préslé lenyelése hányingert okoz, próbálja meg alma- vagy narancslével hígítva bevenni.

  • A hazai gyógynövények között a Körömvirág (Calendula officinális) kiemelkedő helyet foglal el, és egyike a legtöbbféleképpen használt gyógyfüveknek. A virágokat használják. A gyűjtést ajánlatos napsütésben végezni, mert ilyenkor legjobb a gyógyhatása.
  • Fő hatóanyagai közé tartoznak a festékanyagok, melyek a virág sárga- narancssárga színét adják. Ezek a zsíroldékony karotinoidok, és a flavonoidok.
  • A karotinoidok a szervezet egészséges működéséhez szükségesek. A kémiai folyamatok során felgyülemlő toxikus méreganyagokat semlegesíti. Antioxidáns hatású.
    Hatással van a bőr regeneráció képességére. Serkenti a hámszövet újraképződését.

A virág tartalmaz még illóolajat, gyulladás gátló hatású:

A csecsemőápolásban is felhasználható a körömvirágkrém. A pelenka dermatitis, amelyet az újszülöttek, de olykor a nagyon csecsemők is az eldobható pelenkától kapnak, gyorsan megszüntethető. Ha a baba popsiján kivörösödött a bőr, alig lehet hozzáérni. Abban a pillanatban, ahogy felkenjük a lágy kenőcsöt, másnapra rendszerint eltűnik a vörösség és a fájdalom.

A forrázatot vagy a friss növények nedvét daganatok, bőrkeményedések oszlatására is használják.

Régi gyógynövényes és füveskönyben is olvashatjuk a körömvirág tonizáló, frissítő hatását. Nem véletlen hát, hogy olyan gyakran alkalmazták szépségfűrdők, arcgőzölő vizek, borogatások és különféle pakolások kiegészítő- és alapanyagaként.

Alkalmazása külsőleg:

Jót tesz a száraz, fáradt, érzékeny öregedő bőrnek is, a körömvirág forrázata kiváló borogatószer. A bőrt tisztítja is.

Napjainkban hidratáló hatása alapján valóban ideális kozmetikai anyaggá vált. Kozmetikai célokra jól alkalmazható olajos kivonata, a közkedvelt készítmény a Calendulakrém és testápoló.

Calendulaolaj készítése:

Egy befőttes üveget lazán töltsünk meg a virágfejekkel és öntsünk fel olajjal. Erre a célra hidegen sajtolt olajakat használjunk, de az étolaj is megfelel. Az üveget szorosan zárjuk le és legalább két hétig hagyjuk állni. Ezután szűrjük le és sötét hűvös helyen, jól záródó üvegben tartsuk.

Calendulakenőcs készítése:

Ehhez fél kg zsírt forrósítunk fel, két marék összeaprított körömvirágszirmot szórunk bele, majd rövid ideig pirítjuk. Lefedve egy napig állni hagyjuk. Másnap felmelegítjük és tiszta edénybe szűrjük.
Rendszeres használata feszessé teszi a szöveteket, meggátolja a bőrgyulladásokat.

A testet minden fürdés után ajánlatos A-, E- és F-vitamin tartalmú testápolóval finoman bekenni és belemasszírozni annyit, amennyit csak a kiszáradt bőr felszívni képes. Szerencsére még dúskálhatunk a gyümölcsökben, az őszibarack, a szőlő alkalmas a bőrápolásra. Ezeket csak egyszerűen szeljük fel vagy passzírozzuk és kenjük rá a bőrünkre. Használhatunk zöldségekből (pl.uborka, burgonya vékonyra szelve) készült pakolásokat is, a bőr meghálálja.

Dr. Gálik Ágnes