A meddőség okai
A kutatók felmérése szerint az életkor, a dohányzás, a korábbi sikertelen terhességek, az adott egyénnek a saját egészségi állapotával való elégedetlensége (azaz mentális, pszichés állapota, rossz közérzete, diszharmonikus énképe) illetve elhízása megnövelte a terméketlenségnek (meddőségnek) az esélyét. Amennyiben sikerült a teherbeesés, az említett tényezők növelték a veszélyes terhességi komplikációk kialakulásának kockázatát.
A meddő házasságok aránya pontosan nem ismert, de irodalmi adatok alapján kb. 15%-ra tehető. Hazánkban ez mintegy 400 ezer házaspárt érint. A sterilitás komoly probléma mind az egyén, mind a család és a társadalom számára. Meddőnek nevezzük a házasságot, ha védekezés nélkül, rendszeres (hetente 2-3 alkalommal történő) nemi élet mellett két év alatt sem következik be terhesség.
Bizonyos vizsgálatokat már egy év után is érdemes elvégezni
Sajnos a férfiak sok esetben szégyellik, és hallani sem akarnak róla, ha az ő megtermékenyítő képességük csökkent, ezért csak a nőt küldözgetik vizsgálatokra, vagy inkább lemondanak a gyerekről. Márpedig a férfi vizsgálata sokkal egyszerűbb: ötnapi önmegtartóztatás után, megszakított közösüléssel ondót kell felfogni egy tisztára mosott üvegben.
A számos városban működő “Családtervezési szolgálat” ilyen vizsgálatra kiképzett szakembere a frissen behozott ondóból jó közelítéssel meghatározza, hogy szükséges-e a férfinak további, andrológiai vizsgálatra mennie, vagy rendben van a hímivarsejtek mennyisége és minősége.
Tisztában kell lenni azzal, hogy a közösülési képesség nem azonos a megtermékenyítő képességgel.
Női meddőség lehetséges okai
- Meg kell vizsgálni, hogy a petefészekben termelődnek-e petesejtek? Ezt ellenőrizhetjük az úgynevezett alaphőmérséklet-méréssel. Ha a hőmérőzés azt mutatja, hogy igen, akkor is lehet elégtelen a petefészek működése: ez hormonvizsgálatokkal tisztázható. A hormonvizsgálatok azt is kimutathatják, hogy a belső elválasztású mirigyek “karmestere”, az agyalapi mirigy működik-e rosszul és emiatt nincs petesejt, vagy elégtelen mennyiségű a petefészek terhességmegtartó hormonja, a sárgatesthormon (progeszteron).
- Akadály állhat fent a petesejt és hímivarsejt találkozásához vezető úton. Röntgenvizsgálattal (HSG) vagy műtéti beavatkozással (laparoszkópia: betekintés a hasüregbe 2 vagy 3 kis lyukon át) meg lehet állapítani, hogy elzáródott-e a petevezeték vagy szabadon átjárható. Laparoszkópiával az is kideríthető, hogy a hasüregben a petevezetékben, petefészken vagy a felfüggesztő szalagokon nem foglalnak-e helyet méhnyálkahártyaszigetek (endometriózis). Egyes adatok szerint a meddőség 20%-át ez okozza. Laparoszkópiával az ún. “policisztás ovárium” (soktömlős petefészek, PCOS) is észlelhető és gyógyítható; az ilyen ugyanis nem termel petesejtet.
- Előfordul, hogy normális az ondó, van petesejtérés, jól működik a petefészek, megfelelő a hormonok mennyisége, átjárhatók a petevezetékek, és mégsem jön létre terhesség. Ilyenkor gyakran kiderül, hogy a nő szervezete ellenanyagot termel a hímivarsejtekkel szemben, és az bénítja meg a hímivarsejteket. Ezt a PCT-teszt segítségével lehet megállapítani, ami szintén egy egyszerű vizsgálat: a peteérés idején, közösülés után nőgyógyászai vizsgálattal a méhnyakból nyákot kell venni, és mikroszkóp alatt megtekinteni.
- Számos nőnél a tejelválasztásért felelős hormon, a prolaktin szintjének emelkedése az ok. A hormon kóros emelkedése esetén, mindamellett, hogy az emlőből tejszerű váladékozás indul meg, elmarad a tüszőérés és másodlagos vérzéskimaradás, valamint következményes sterilitás jön létre. Az esetek jelentős részében ez funkcionális eredetű (pl. fokozott gyermek utáni vágy, stresszhelyzetek stb.)
Mit tegyen a házaspár?
Ha a hímivarsejt mennyisége vagy minősége nem jó, a férfit kell kezelni andrológus szakorvosnak. Amennyiben nincs peteérés vagy elégtelenek a petefészekhormonok, akkor segíthetnek a peteérést stimuláló gyógyszerek, de bizonyos estekben (policisztás ovárium) a petefészek lézeres vagy elektrokoagulációs műtétére lehet szükség.
Abban az esetben, ha a nő szervezete ellenanyagot termel a hímivarsejtekkel szemben, a spermiumok útját mesterséges megtermékenyítéssel (inszemináció) lerövidítve hozható létre terhesség. Ha elzáródott a petevezeték, segíthet a “lombikbébiprogram”, az in vitro fertilizáció (IVF)
Ha nem szervi eredetű a probléma elsősegíthetjük a fogamzást
- Azok a nők, akik hiányosan táplálkoznak, túl soványak, ha volt már vetélésük, orvosuk tanácsát kövessék, milyen multivitamin- és ásványianyag-étrendkiegészítésre van szükség
- folsavra is szükség van (napi bevitel legyen 400 μg)
- férfiak számára L-karnitin szedése javasolt. Ennek az aminosavnak a hatására fokozódnak a hímivarsejtek termelése és a mozgékonysága
- ne vegyenek forró fürdőt, mert az a herék felmelegedését okozhatja, ami miatt csökken a hímivarsejtek száma az ondóban
Végül néhány jó tanács
- Olvassunk a meddőségről, mert a tudás kevésbé tesz kiszolgáltatottá, s könnyebben tudunk dönteni, arról, hogy hogyan és hol kezeltessük magunkat.
- Szánjunk időt saját magunkra, tegyünk minden héten valami kedvünkre valót.
- Állapítsuk meg, a hónap melyik részében szokott bekövetkezni a peteérés. Reggelente mérjük meg a testhőmérsékletünket, és jegyezzük fel a peteéréssel együtt járó hőemelkedést.
- Ha elegünk van a kezelésekből, kicsit függesszük fel és pihenjünk.
- Táplálkozzunk egészségesen, ne fogyasszunk gyakran húst, tejtermékeket.
- Amennyiben macskát tartunk, az alom tisztítását bízzuk másra. Ha mégis ránk hárul a feladat, a művelethez vegyünk fel védőmaszkot és húzzunk fel gumikesztyűt.
- Rendszeres mozogjunk. Ez nemcsak az általános egészségügyi állapotot javítja, hanem az ivarszervek vérellátását is serkenti..
- Próbáljunk alternatív módszereket is, mint relaxáció, jóga, masszázs, akupunktúra.