Az anya terhesség alatti étrendje, életmódja jelentősen befolyásolja a méhlepény működését, melyen keresztül a magzat mindent megkap, ami a növekedéshez és a fejlődésre szükséges. Ha valaki gyermeket tervez, feltétlen kérje szakember tanácsát, mivel az ártalmatlannak tűnő táplálék kiegészítők, vitaminok, teák éppoly ártalmasak lehetnek, mint amennyire hasznosak.
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a magzati fejlődés meghatározza a felnőttkori hajlamot bizonyos betegségekre, például a magas vérnyomásra, a cukorbajra, az elhízásra vagy esetleg a rákos megbetegedésre. Mivel egyre nagyobb számban kaphatók táplálék kiegészítők, gyógyteák, egyéb természetes készítmények, a terhes nőnek feltétlen oda kell figyelnie, nehogy ez előírtnál nagyobb mennyiségben szedjék azokat.
A legtöbb asszony egészséges marad a terhesség alatt, de a szervezetben zajló óriási változások némelykor panaszokat, kellemetlenségeket okozhatnak. A terhesgondozás igénybevétele mellett hasznát veheti a természetes módszereknek is.
Milyen gyógynövények alkalmazhatók terhesség alatt?
Reggeli rosszullét, hányinger, hányás esetén ihatunk borsmenta teát. Legeredményesebbnek és leghatékonyabbnak a hagyományos gyógyszerek közül a gyömbér gyökerét tartják. A gyömbér fogyasztható kapszula, tabletta, tea és gyömbérital, illetve friss gyömbér formájában.
A hányinger hozzávetőleg a terhesség 12. hete után megszűnik, bár egyeseknél ezek a kellemetlen tünetek még tovább fennállnak. Ilyenkor gyakrabban, de keveset kell enni, és pihenni kell eleget. Kerülni kell a zsíros ételeket, és minden olyan ételt, ami hányingert válthat ki. Hányinger esetén még ki lehet próbálni:
- Egyen kenyeret vagy kekszet
- Kortyolgasson vizet
- Igyon egy pohár mézzel ízesített gyömbér- vagy kamillateát, vagy rágcsáljon nyers gyömbért.
A bolhamag, útifű vagy lenmag megszünteti a székrekedést, ami a várandós nők gyakori panasza. A lenmagot vagy a korpáját sok vízzel kell bevenni, így a bélmozgás javul, és a székletürítés könnyebb lesz.
Bélgörcs alatt hasznos a köménymagból készült tea.
Ha feszült, depressziós a kismama hasznos az orbáncfű, galagonyavirág, cjtromfű, szúrósgyöngyajakból készült tea.
Gyomorfájást enyhíti a cickafarkfű, édesgyökér tea.
Szülés előtti 4 hétben célszerű palástfű teát itatni a kismamával
Elkészítése:
4 kávéskanálnyi palástfüvet 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig áztatjuk, majd szűrjük le. Naponta 1-2 szer igya meg.
A szülést fékező egyéb gyógynövények: lestyán, fűzfa, kökörcsin.
Túlhordás esetén a szülést siettethetjük a következő gyógynövényekből készült teákkal: édeskömény, barátcserje, pásztortáska, medvetalp.
Készülés a szülésre
Van, aki málnalevelet ajánl, amely erősíti az anyaméhet. Ez elősegíti a méhizom megfelelő összehúzódását, és csökkenti a vajúdás időtartamát. Ez azonban csak a terhesség 34. hete után szedhető- ennél előbb vetélést okozhat. A napi 2-3 tabletta, amit étkezés közben kell bevenni, 400 mg málnalevél-kivonatot tartalmaz.