TERMÉSZETES GYÓGYÍTÁS
DR.GÁLIK ÁGNES
e-mail: galikdr@gmail.com
1122 Budapest, Városmajor utca 2. fsz. 4.
+36-20-9718015

Tekintse meg megújult weboldalamat!

Édes élet

A cukorbetegség természetes gyógymódja

A világ népességének mintegy 5%-a cukorbetegséggel küszködik. Az okok között lelki problémák is előfordulnak. Kiderült, hogy a cukorbeteg ember, az érzelmet és szeretet képes el- és befogadni, de nem tudja azokat feldolgozni. Hiányzik belőle az a képesség, hogy környezetüknek gondoskodó törődését maradék nélkül elfogadja. A cukorbetegség arra utal, hogy az élet kellemes oldalát, az élvezetet, a szeretetet nem tudja értékelni, mivel az az érzése, hogy nem érdemli meg. Hiányzik belőle a szeretni tudás képessége. A kialakult cukorbetegség feltétlen orvosi segítséget igényel, de vannak alternatív lehetőségek, amiket érdemes kipróbálni. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani.

A cukorbetegségben szenvedőknél nem termelődik elég inzulin nevű hormon, vagy éppen nem képes hatékonyan felhasználni, ezért cukorszintje a normálisnál magasabb. Idővel ez érelmeszesedéshez, szívbetegséghez, idegsejt pusztuláshoz, vese elégtelenséghez, látásromláshoz és egyéb szövődményekhez vezethet.

A cukorbetegségnek alapvetően két típusát különböztetjük meg. A ritkább, inzulinfüggő (I. típusú) diabétesz általában fiatal korban alakul ki. A nem inzulinfüggő (II.típusú) diabétesz főleg idősebb korban alakul ki. A cukorbetegségben szenvedők 90 %-a ide tartozik.

A cukorbajra (diabetes mellitus) utal, ha valaki állandóan és tartósan szomjazik, túl sokat iszik és vizel, bore viszket, kisebb sebei nehezen gyógyulnak, jó étvágy ellenére is fogy. Különösen akkor kell odafigyelni, ha a felmeno rokonok között is volt cukorbeteg.

Hogyan állapítják meg a betegséget?

A vér és a vizelet cukortartalmának vizsgálatából. Cukorbetegségre utal az, akinek az éhgyomri vércukorszintje 6,1 mmol/l-nél magasabb, majd szájon át adott cukorral történo terhelés esetén nehezen mennek vissza a magasabb vércukorszint-értékei a normál szintre, illetve a vizeletben is megjelenik a cukor.

A cukorbetegség oka

A hasnyálmirigy által termelt, szervezetünk cukoranyagcseréjét szabályozó inzulinból kevesebb van vagy a meglevő valamely okból nem tudja kifejteni vércukorszintcsökkentő hatását. Az inzulin igényű cukorbetegség beállítása, amely legtöbbször fiatalkorban kezdodik, kórházban történik.

Az ún. nem inzulin igényű cukorbetegség rendszerint időskorban kezdődik, főleg elhízott embereken. A kezelés ambulanter történik, először meghatározott cukortartalmú diéta beállításával, majd ennek hatástalansága esetén tabletta adásával.

A cukorbetegek korszerű kezeléséhez hozzátartozik a betegek tanítása a korszerű diéta összeállítására. A tablettát szedő cukorbetegeknél majdnem soha, de az inzulint használóknál előfordulhat, hogy a vércukor túlzott csökkentésével eszméletvesztés, ún.hipoglikémiás kóma áll be, ennek előjeleiről - izgatottság, remegés, hideg verejtékezés - a betegnek tudni kell. A panaszok gyors megszüntetése – pl. kockacukorral - eszméletvesztéses rosszullétet előzhetünk meg. A megfelelő orvosi ellátás mellett természetes gyógymódokat is segítségül hívhatunk.

  • Alkalmazzunk vércukorcsökkentő teákat

Készítsünk 1:1 arányú keveréket a következő teákból: Áfonyalevél, málnalevél, feketeribiszke-levél, szamóca levél, kukoricabajusz, kecskeruta, pásztortáska, csalán.

A keverékből vegyünk ki 3 evőkanállal, és tegyük 1,5 l forró vízbe. 10 perc múlva szűrjük le, és kortyolgassuk el egész nap. (3 hónapig).

Étkezések között igyunk fehérbabhéjteát, melyet a következőképpen kell elkészíteni: 8 dl vízbe tegyünk 4 púpozott evőkanál fehérbabhéjat, ezt reggel, igen lassú tűzön főzzük 4 dl-re, majd osszuk el három részre, és étkezések közben iszogassuk meg. (3 hónapig).

Igyunk emésztést segítő teákat is: citromfű, gyermekláncfű, orbáncfű, apróbojtorján (ezeket is azonos arányban össze kell keverni, majd 1 púpozott evőkanálnyit fél liter vízzel forrázzuk le, 10 percig áztassuk, majd szűrjük le – ebből a teából igyunk napi 1/2 litert 6 hétig (1 hónap szünet után ismételhető).
A fahéj is csökkenti a vércukorszintet, lanyha keringés esetén jó erősítőszer.

  • Fontos az ásványi és nyomelem utánpótlás

A Króm és a magnézium segíti az inzulin hatását, ezzel csökkentve a vércukor- és a káros koleszterin szintet.
A retina (szem) károsodás megelőzésére cink, szelén tabletta szedése javasolt.

Egyéb táplálékkiegészítőkkel is segíthetünk

  • B-vitaminok segítenek a szőlőcukor energiává alakításában szerepet játszó enzimek szintézisében, és mérséklik a diabétesz által okozott idegsejt pusztulását naponta.
  • Anitoxidánsok a szemet, idegsejteket és a szívet védik.
  • Ligetszépe olaj kapszula, csukamáj olaj csökkenti a szívbetegség veszélyét.
  • Az E-vitamin a koszorúér-megbetegedés és a rossz keringés ellen kiváló.

  • A cukorbetegek hajlamosabbak az élesztőgombák okozta fertőzésekre, ezért a fokhagyma (szagtalan kapszula) gátolja ezek kifejlődését.
  • Gyakran megbomlik a bél baktériumflórájának egyensúlya. Acidophilus baktérium szedése, segít helyreállítani a bélrendszer mikroorganizmusainak normális egyensúlyát.
  • A cukorbetegek számára a szójából készült ételek hasznosak lehetnek. A tofu (szójababsajt), szójafehérje, -tej és –liszt javíthatják a vércukorszint szabályozását, védhetnek szívbetegségek ellen és csökkentik a cukorbaj egyéb szövődményeinek a veszélyét is.
  • A páfrányfenyő (gingko) hatásos a diabétesz leggyakoribb szövődményei, az idegsejt károsodása és az érelmeszesedés esetén.
  • A fekete áfonya kétszeresen is jó hatású lehet a cukorbetegek számára: javítja a betegség okozta rosszabb vérellátást, és segít cukorbajjal összefüggő szembajok megelőzésében.

Mit tehetünk még?

  • Ha meghízott, feltétlen fogyjon le. A túlsúlyosság a II. típusú diabétesz egyik fő hajlamosító tényezője.
  • Fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonatermékeket, gyümölcsöt és zöldségeket, ami a vércukorszintet egészséges határok között tartja.
  • Tornázzunk rendszeresen. Aki testmozgással heti több, mint 3500 kalóriát éget, feleakkora valószínűséggel fog a II. típusú diabéteszben szenvedni, mint aki kevesebb kalóriát éget el. A testedzés azoknak is hasznos, akik az I. típusú diabéteszben szenvednek.
  • Alkalmazhatunk aromás illóolajakat is. Az eukaliptusz- és a citromolaj jó hatással van a hasnyálmirigyre. Adjuk ezeket az illóolajokat együtt vagy külön-külön a fürdővizünkhöz, illetve masszírozáshoz tegyünk belőlük 5-5 cseppet négy teáskanálnyi szőlőmag- vagy mandulaolajhoz.

Dr. Gálik Ágnes